Rejestracja
 Strona główna    Profil    Dodaj tekst   Katalog    Kontakt 
Menu
Menu główne
Strona główna
Tytułem wstępu
O fantasy
Autorzy
Recenzje
Zapowiedzi
Fragmenty
Wywiady
Artykuły
Opowiadania
Konkursy
Archiwum
Galeria
Poleć nasz serwis
Partnerzy

Katalog
Strona główna
Książki
Kategorie
Terminologia

Pomocne
Kontakt
Linki
Szukaj
FAQ
Mapa serwisu
 
Losowa pozycja
Bracia krwi
 
Katalog - dodano
 Fuga (wyd.2)
- Wit Szostak
 Człowiek, który był Czwartkiem
- Gilbert Keith Chesterton
 Dotąd dobrze
- Ursula K. Le Guin
 Coś
- John W. Campbell
 Zmierzch Bogów
- Michał Gołkowski
 
- skomentowano
 Vice versa
- Milena Wójtowicz
 Rozdziobią nas Loki, wrony
- Kevin Hearne
 Cress
- Marissa Meyer
 Kroniki Belorskie
- Olga Gromyko
 Dzikie dziecko miłości
- Aneta Jadowska
 
Patronujemy
 
Szukajpowered by FreeFind
 

Brudnopis - Siergiej Łukjanienko

Rozdział ISą takie dni, gdy nic ci się nie układa. Wstajesz z łóżka i noga zamiast na kapeć trafia na grzbiet ukochanego psa, który ze strachu gryzie cię w łydkę; nalewasz kawę, ale zamiast do filiżanki lejesz prosto na świeżą koszulę; dochodzisz do metra i stwierdzasz, że zostawiłeś w domu wszystkie dokumenty i pieniądze, a po powrocie do domu odkrywasz, że wcale nie zostawiłeś, tylko zgubiłeś. Razem z kluczami. Ale czasami wszystko dzieje się na odwrót. Wstajesz wypoczęty, z przyjemnym wspomnieniem o miłym śnie. Wczorajszy katar minął bez śladu, jajka ugotowały się idealnie, twoja dziewczyna, z którą wczoraj się pokłóciłeś, sama do ciebie dzwoni i przeprasza, trolejbusy i autobusy podjeżdżają, gdy tylko zdążysz podejść na przystanek, przełożony wzywa cię do siebie i oznajmia, że postanowił dać ci podwyżkę i wypłacić premię.
Takich dni boję się najbardziej. Starożytni mieli rację – nie należy kusić losu nadmiernym szczęściem. Król Polikrat nie na darmo rzucił pierścień do morza, a gdy morze odrzuciło jego ofiarę, król powinien był odciąć sobie palec, może by nie przyrósł... Jeśli nie jesteś w czepku urodzony, jeśli nie idziesz przez życie lekkim krokiem próżniaka, strzeż się szczęśliwych dni! Życie przypomina pasiasty strój więźnia – jeśli dzisiaj miałeś pecha, jutro nadejdzie sukces.
Zwykle ta myśl mnie uspokaja. Ale nie dzisiaj. Stałem przed drzwiami swojego mieszkania. Drzwi jak drzwi, nic ciekawego. Stalowe, na skutek obecnych kryminalnych czasów, i tanie, z powodu braku bogatego wujka w Ameryce.
Za to uchylone.
Chyba nie muszę tłumaczyć, co to znaczy.
Jak na razie nie mam jeszcze sklerozy, swoje klucze Anka ze wzgardą cisnęła na podłogę tydzień temu – zanim odeszła. Jest jeszcze zapasowy komplet u rodziców, oczywiście nie po to, żeby mogli robić inspekcje, lecz na wypadek, gdybym zgubił swoje. Problem w tym, że rodzice od tygodnia są na urlopie w Turcji i absolutnie nie mogli mnie odwiedzić.
Stałem i myślałem o Keszju. O to, dlaczego mój skye terier nazywa się Keszju, należałoby zapytać panią hodowcę. Może ona lubi te orzeszki? A może nie wie, co to jest keszju? Ja w każdym razie krępowałem się zapytać.
Co robi złodziej, gdy zobaczy w mieszkaniu małego, lecz dzielnego teriera? Dobrze będzie, jeśli tylko kopnie. Oczywiście miałem w domu pewne cenne rzeczy. Notebook. Wieża. Telewizor, całkiem niezły, odtwarzacz DVD, zupełnie nowy. No i każdy doświadczony złodziej znajdzie przyklejoną do „pleców” szafy skrytkę – tysiąc euro w kopercie. Ale ja myślałem tylko o Keszju. Być może stałbym na klatce jeszcze dłużej, nie mogąc się zdecydować, czy otworzyć drzwi, czy nie, gdybym nie usłyszał dobiegającego z mieszkania cichego metalicznego brzęku.
Złodziej ciągle był w środku!
Nie mam postury mołojca ani natury bohatera. Cała moja znajomość sztuk walk ogranicza się do sześciu miesięcy kursu karate (przed dziesięcioma laty), a bojowe doświadczenie do kilku bójek w mniej więcej tym okresie życia. Ale do mieszkania wpadłem z entuzjazmem Bruce’a Lee, któremu ktoś nadepnął na ulubione kimono.
Czy mieliście kiedyś okazję czuć się jak kompletny kretyn? Stałem w ciasnym mrocznym przedpokoju swojej kawalerki, która wyglądała... obco. Zamiast przymocowanych do ściany haczyków, na których samotnie wisiała nie sprzątnięta od wiosny kurtka, ujrzałem rosochaty drewniany wieszak z beżowym płaszczykiem i parasolem. Na podłodze leżał kolorowy dywanik. W kuchni – z tego, co zdążyłem zobaczyć – też wszystko było nie tak. Na przykład, zniknęła lodówka. Zamiast niej stała z rondelkiem w ręku młoda nieładna dziewczyna w podomce. Na mój widok wrzasnęła i upuściła rondelek.
– Mam cię, łachudro! – krzyknąłem.
Dlaczego łachudro? Skąd mi się wzięło to słówko? Nie miałem pojęcia.
– Na co pan sobie pozwala?! – zawołała dziewczyna. – Proszę stąd wyjść, bo wezwę milicję!
Wziąwszy pod uwagę, że telefon wisiał przy drzwiach, jej obietnica była nie tylko bezczelna, ale w dodatku zbyt pochopna.
Zajrzałem do pokoju – żadnych pomocników dziewczyny tam nie było. Był za to Keszju na kanapie – na nie mojej kanapie! Keszju głośno szczekał – chwała Bogu, cały i zdrowy! No nie, wynieśli wszystkie meble? Jak długo nie było mnie w domu, pięć, sześć godzin? A oni nie tylko zdążyli
wynieść moje, ale i przynieść inne...
– Milicję? – powtórzyłem. – O, milicję to ja wezwę!
Podniosłem słuchawkę i wykręciłem zero-jeden. Dziewczyna przestała krzyczeć, teraz patrzyła na mnie w milczeniu. Keszju nie przestawał szczekać.
– Straż pożarna, słucham – rozległo się w słuchawce.
Nacisnąłem widełki i wykręciłem zero-dwa. No co, każdemu się może zdarzyć. Nie co dzień człowieka okradają, w dodatku tak wymyślnie.
– Milicja? Zostałem okradziony – powiedziałem szybko.
- Proszę przyjechać jak najszybciej. Studienyj projezd...
– Co pan, chory? – zapytała dziewczyna. Chyba już się uspokoiła.
– A może pijany?
– Pijany, naćpany, upalony – potwierdziłem złośliwie, odkładając słuchawkę. – Jasna sprawa.
– Kirył? – usłyszałem za plecami.
Odwróciłem się i z radością spostrzegłem na schodach sąsiadkę. Kłótliwa kobieta o imieniu Galina kochała plotki i nienawidziła sąsiadów. Ale teraz w przedsmaku nowego tematu do rozmów jej twarz wyrażała autentyczną ciekawość i sympatię.
– No, niech pani tylko popatrzy, Galino, co się wyprawia! – powiedziałem. – Przychodzę do domu, a tu złodziejka!
Na twarzy sąsiadki pojawił się zachwyt połączony z lekkim niepokojem.
– To może by milicję wezwać, Kiryłuszka, co?
– Już wezwałem – uspokoiłem ją. – Będzie pani świadkiem?
Sąsiadka skinęła głową i udała, że robi zamach w stronę dziewczyny.
– Uch ty, łachudro jedna! W zeszłym roku mi taka portmonetkę z torby ukradła na targu!
– Ludzie, czy wyście powariowali? – powiedziała spokojnie dziewczyna.
Wyjęła paczkę papierosów, zapaliła. W pokoju nadal szczekał dzielny Keszju. – Keszju, cicho bądź! – zawołała
dziewczyna i pies natychmiast zamilkł.
Osłupiałem. Sąsiadka popatrzyła czujnie na dziewczynę. Nienawidziła mojego psa, podobnie jak każdej żywej istoty w tym domu, ale...
– To twoja dziewczyna?
– Co takiego? Ta? – Aż się zakrztusiłem urażony. Wiedziałem, że w oczach sąsiadki każdy młody mężczyzna to samiec, a już kawaler to mieszanka Casanovy z Kaligulą. Ale żeby podejrzewać mnie, że przyprowadziłem do domu tę bezbarwną istotę z rudymi włoskami i piegowatą gębą? – Pierwszy raz ją na oczy widzę!
– To ja pana widzę po raz pierwszy – wtrąciła nie wiadomo po co dziewczyna. – Nie wiem, co chce pan osiągnąć, ale lepiej niech się pan wynosi z mojego mieszkania.
– Kirył tu czwarty rok mieszka. – Sąsiadka od razu stanęła w mojej obronie. W tej chwili byłem gotów powiedzieć, że stara plotkarka jest godna najwyższego szacunku. – Rodziców ma bogatych, to i kupili synkowi mieszkanie, wyremontowali, urządzili. Inni przez całe życie cudze kąty wycierają, a tu taki młody i już ma mieszkanie.
Nie, chyba jednak pośpieszyłem się z tym chwaleniem sąsiadki. Co ją to obchodzi, kto mi kupił mieszkanie? Sama dostała od państwa trzypokojowe, za nie wiadomo jakie zasługi na niwie robót.
– Powariowali – skomentowała dziewczyna. – Albo jedna szajka.
Galina klasnęła w ręce w niemym oburzeniu i zaczęła dzwonić do sąsiednich drzwi. Ja i dziewczyna mierzyliśmy się złym i podejrzliwym wzrokiem. Ani ona, ani ja nie ruszaliśmy się z miejsca, dziewczyna paliła już drugiego papierosa, a ja obracałem na palcu kółko z kluczami.
– Mamy nie ma – poinformowała Galinę córka sąsiadów zza uchylonych drzwi. – A tata śpi po pracy.
– Obudź tatę, tu sąsiada okradają! – zadysponowała Galina.
Dziewczyna wyjrzała, pisnęła „dzień dobry” i schowała się w mieszkaniu,
nie zapominając zamknąć drzwi. Galina od razu skomentowała:
– Już my znamy tę pracę... Uchlał się jak świnia, to teraz śpi. Drzwi znowu się otworzyły. Wyszedł sąsiad – w bokserkach, podkoszulce i boso. Ma pod czterdziestkę, ale wielki z niego chłop i chyba w tej chwili miał wielką ochotę komuś przy łożyć.
– Dzień dobry, Piotrze Aleksiejewiczu! – wypaliła sąsiadka.
– Widział pan, co tu się wyrabia?! Okradają naszego chłopca w biały dzień!
– Już wieczór – burknął Piotr, odsuwając sąsiadkę. Podszedł, zajrzał mi przez ramię i zapytał: – Potrzebna pomoc?
– Zaraz przyjedzie milicja.
Sąsiad skinął głową i powiedział ze smutkiem:
– Szkoda, że to kobita. Chłopu byśmy zaraz w mordę dali, na początek.
Dziewczyna zbladła.
– A może by jednak dać? – zastanawiał się Piotr.
Ale wtedy zabuczała winda i sąsiad zamilkł. Kilka sekund później na piętrze pojawiło się trzech milicjantów. Dwóch miało automaty, ale widocznie doszli do wniosku, że na razie nie ma do kogo strzelać, i zastygli niczym warta honorowa. Trzeci, widocznie najstarszy stopniem, zwrócił się do mnie:
– Kto wzywał milicję?
– Ja.
– To pańskie mieszkanie? – spytał, wskazując głową drzwi.
– Tak.
Dziewczyna w środku zaśmiała się histerycznie.
– Jego, jego – potwierdziła Galina. – Jesteśmy sąsiadami. I świadkami!
– Starszy sierżant Dawydow. Poproszę dokumenty – polecił, nie próbując na razie wejść do mieszkania. – Od wszystkich!
Sąsiedzi pobiegli do swoich mieszkań. Nawet ospały Piotr Aleksiejewicz przyśpieszył kroku. Wyjąłem dowód i podałem milicjantowi, wyjaśniając urywanie:
– Wracam z pracy, drzwi otwarte... Bałem się o psa, przecież takie bydlaki mogłyby go zabić...
– Psa należy trzymać takiego, żeby przestępca moczył się w spodnie, kiedy usłyszy jego szczekanie – powiedział milicjant i zerknął na dziewczynę. – Albo pod spódnicę... Taak. Kirył Daniłowicz Maksimow. Zameldowany w Moskwie, Studienyj projezd, dom numer trzydzieści siedem, mieszkania osiemnaście.
Tak. No cóż, wszystko jasne.
Wyszli sąsiedzi z dowodami.
– Będziecie państwo świadkami – powiadomił ich Dawydow.
– Wchodzimy do mieszkania?
– Wchodzimy – powiedziałem ze złośliwą radością. – Wyobraża pan sobie, wynieśli moje meble i przynieśli swoje.
– Bezprawne zajęcie mieszkania – wtrącił milicjant z automatem.
– Wnioski pozostaw sędziom – przerwał mu starszy sierżant.
Weszliśmy do mieszkania. Keszju znów zaczął ujadać. Dawydow popatrzył na niego i pokręcił głową. A potem powiedział uprzejmym tonem:
– Pani dokumenty.
– Są w torebce, na wieszaku. – Dziewczyna skinęła głową.
– Proszę wyjąć.
Dziewczyna wyjęła dokumenty. Teraz patrzyła na mnie jakoś dziwnie.
Starszy sierżant oglądał jej dowód dobrą minutę. Potem podszedł do okna i kolejną minutę oglądał go przy słabym świetle kończącego się dnia. W
końcu gwizdnął przeciągle i popatrzył na mnie z zagadkowym uśmiechem.
– Tak, trzecia ulica Budowniczych, obywatelu Maksimow.

***

Dziewczyna nazywała się Natalia Iwanowa. Lat dwadzieścia jeden, pięć lat młodsza ode mnie. Zameldowana w moim mieszkaniu.Teraz siedzieliśmy
w kuchni przy stole – ja, Natalia i starszy sierżant.
Przez chwilę Dawydow oglądał dowód, potem zapytał:
– I naprawdę się nie znacie?
Nawet nie odpowiedziałem. Dziewczyna też nie.
– Kto tu mieszka? – zapytał sierżant sąsiadów.
– On! – zawołała Galina. – On tu mieszka. Od trzech lat! Jednak jest w niej coś ludzkiego.
– Kirył tu mieszka – potwierdził Piotr Aleksiejewicz. – Może pan nie wątpić. A tę... pierwszy raz widzę.
Sierżant popatrzył na Natalię i zapytał z wyrzutem:
– I po co wam to, obywatelko? Fałszerstwo dokumentów, kradzież...
– Wnioski niech pan zostawi sędziom – odcięła się dziewczyna.
– Ja tu mieszkam! Trzy lata temu kupiłam mieszkanie. A tych – nieokreślony ruch głowy może w moją stronę, a może w stronę sąsiadów – pierwszy raz na oczy widzę! To przecież jedna szajka! Jak może pan tego nie rozumieć?!
Słuchałem jej i patrzyłem na kafelki. Zwykły pasek glazury nad kuchenką i zlewem. Moja glazura była ładna, bordowa, w zasadzie droga, ale kupiona za bezcen jako „końcówka”. No bo ile tam było tej glazury, dwametry? Natalia miała inną glazurę. Banalną, błękitną. W ciągu jednegodnia można wynieść z mieszkania wszystkie meble i, skoro już się na to poszło, to nawet nakleić nowe tapety. Ale skuć starą glazurę i położyć nową? I to tak dokładnie? A może jednak można?
Popatrzyłem na podłogę. Linoleum. Nie to, które było u mnie.
Inne.
– To pana mieszkanie? – zapytał mnie jeszcze raz Dawydow. – Mieszka pan tu?
– Nie wiem...
– Jak to pan nie wie? – Sierżant się stropił. – Przecież...
– Mieszkam. To moi sąsiedzi. – Skinąłem na świadków. – Ale... tu się wszystko zmieniło. Meble są inne. Linoleum na podłodze... ja miałem jaśniejsze i takie miękkie, na podkładce.
Natalia prychnęła.
– I glazura na ścianach inna – dokończyłem, czując, że moje szanse na otrzymanie wsparcia milicji spadają.
– Glazura? – zainteresował się sierżant. – Glazura jest inna? Podszedł do ściany. Poskrobał paznokciem fugę i zwrócił się do jednego z milicjantów:
– Pracowałeś na budowie, prawda? Można w ciągu jednego dnia zmienić glazurę na ścianie?
Milicjant się zawahał.
– Teoretycznie wszystko można. Dobry klej, szybko schnąca fuga... ale w praktyce nie.
– Chodźmy do łazienki – zdecydował Dawydow.
W łazience suszyła się bielizna. Damska. Natalia pośpiesznie zdejmowała ze sznurków majteczki i staniki.
– To pańska łazienka? – spytał Dawydow. – Pana glazura?
Ale się czepił tej glazury. Chociaż z drugiej strony rozumiałem, do czego zmierza. Co innego zmienić dwa metry glazury w kuchni, a co innego zrobić całkowity remont w łazience.
– Niby moja – odparłem smętnie. – Taka, jaka była, nie zmieniałem.
– Jakieś cechy szczególne? Obita wanna, pęknięta płytka?
Uczciwie próbowałem coś sobie przypomnieć. Tak bardzo chciałem znaleźć w tym mieszkaniu coś swojego.
– Na kranie była rysa, kupiłem wybrakowany – przyznałem się. – Ale ten jest inny, stary.
– Jak to stary?! – obrzyła się Natalia. – Nie zmieniałam kranu, jest taki, jaki był!
Pisnął radiotelefon sierżanta. Milicjant burknął coś do mikrofonu i w zadumie pomacał kran.
– Taak... Kto ma dokumenty na to mieszkanie?
– Ja! – zawołała Natalia. – Zaraz...
Pobiegła do pokoju.
– Ja też miałem – powiedziałem beznadziejnym tonem. – W biurku. Tylko że nie ma go w pokoju, już zaglądałem. To znaczy, biurka nie ma.
– Takie dokumenty należy trzymać w sejfie w banku – powiedział poważnie sierżant.
Wtedy nie wytrzymałem i wybuchnąłem:
– Co ty pleciesz, stróżu porządku?! Jaki znowu sejf? Co ja jestem, nowy Rosjanin, żeby w banku sejf wynajmować? A ty gdzie trzymasz swoje dokumenty?
Nawet się nie obraził, i to mnie chyba najbardziej przeraziło.
– Pod materacem. Niech pan ochłonie, Kiryle Daniłowiczu, bo powie pan coś niepotrzebnie i będziemy musieli pana zatrzymać.
Wróciła Natalia z dokumentami – zawiadomienia o czynszu, dowody zapłaty za elektryczność, umowa kupna mieszkania. Milczałem. Sierżant przejrzał dokumenty, oddał i powiedział:
– No cóż, panie i panowie, nie widzę możliwości udzieleniawam pomocy. Pan, Kiryle Daniłowiczu, musi się zwrócić do sądu. Jeśli mieszkanie rzeczywiście jest pańskie.
– Jak to „rzeczywiście”?! – zawołałem.
Dawydow skrzywił się i dokończył:
– Kopie dokumentów są u notariusza, w organach rejestracji aktów sprzedaży mieszkań, a wreszcie w spółdzielni. Podmienićte wszystkie dokumenty... – Zawahał się. – Zapewne można, ale to proces tak złożony i drogi, że gra nie byłaby warta świeczki. Nikt nie będzie robił czegoś takiego dla kawalerki w domu z wielkiej płyty!
Natalia prychnęła tak triumfująco, że nie było wątpliwości – ona ma pewność, że odpowiednie dokumenty tam właśnie są – i w administracji, i u notariusza.
– A pani, obywatelko Iwanowa, radziłbym nawiązać jako takie stosunki z sąsiadami. Czy ktoś może potwierdzić, że pani tu mieszka? Przyjaciółki, krewni?
– Krewni mieszkają w Pskowie, nie odwiedzali mnie tu – odparła Natalia.
– Z przyjaciółkami chodzę do parku i do kina, i nie piję w domu, jak mężczyźni. A z takimi sąsiadami, bez wstydu i sumienia – popatrzyła gniewnie na świadków – nie życzę sobie nawiązywać żadnych stosunków.
– Spokojnie, spokojnie. – Dawydow ruchem ręki powstrzymał Piotra Aleksiejewicza, który już zrobił krok w stronę Natalii.
– Sytuacja jest skomplikowana, ale prawda zawsze triumfuje. Wyjdźmy z mieszkania obywatelki.
Zrozumiałem, że przegrałem. I nie mogłem nic zrobić ani powiedzieć. Chociaż...
– Keszju ci nie zostawię, suko! – Złapałem kręcącego się u nóg
Natalii skye teriera. – Ał!
Keszju ugryzł mnie w palec, wywinął się, upadł na podłogę i zaczął szczekać. Na mnie.
– No, tylko mi psa skrzywdź, bydlaku! – wrzasnęła Natalia. – Keszju, malutki...
– Niech pokaże dokumenty na psa! – zawołałem. – To mój pies!
Keszju siedział u Natalii na rękach i obszczekiwał mnie oburzony. Palec bolał, ale krew nie leciała; Keszju nie ugryzł bardzo mocno.
– Chodźmy, Kirył. – Dawydow poklepał mnie po ramieniu. – Chodźmy. Pies najwyraźniej się z panem nie zgadza.
– Zaraz pokażę dokumenty! – krzyczała za mną Natalia. – A to drań! To po to żeś wszystko wymyślił, tak? Żeby mi psa odebrać?
Gdy wyszliśmy na klatkę – Dawydow trochę mnie popychał, a trochę wypychał – drzwi zatrzasnęły się za nami z hukiem. Szczęknęły zamki, brzęknął łańcuch.
– A to ci chryja – powiedział wstrząśnięty sierżant.
Popatrzyłem na sąsiadów. Galina, w końcu przypomniałem sobie jej imię odojcowskie, Romanowna, parzyła na mnie z autentycznym zachwytem. No pewnie! Taki temat do rozmów!
– Będzie się pani uśmiechać, jak kiedyś wróci pani z piekarni i zastanie w swoim mieszkaniu obcego faceta – powiedziałem zgryźliwie.
Oczy Galiny Romanowny się zaokrągliły.
– Ach ty! – wrzasnęła, w panice cofając się do swojego mieszkania.
– W ogóle cię nie znam! I nie mieszkałeś tu nigdy!
Dawydow westchnął.
– I po co to panu? Przed panem długa sprawa w sądzie, po co nastawiać świadków przeciwko sobie?
– A pan mi wierzy? – zapytałem.
Nigdy nie lubiłem milicji, zbyt często spotykały mnie kłopoty zamiast pomocy. Ale ten sierżant mi się spodobał. On... jakby to powiedzieć... wyglądał na prawidłowego milicjanta, takiego, jaki powinien być. Nawet mnie nie uraziło to, że spasował przed dokumentami Natalii.
– Wierzę. Nie wygląda na to, żeby pan kłamał, zresztą, po co miałby pan to robić. I pańskim sąsiadom wierzę. – Dawydow wyjął paczkę „Jawy”, podsunął mi, ale odmówiłem. Sierżant zapalił i mówił dalej: – Gdyby to ode mnie zależało, to jedno słowo tej wściekniętej baby znaczyłoby więcej niż wszystkie papiery.
– No, skoro już ona się wstawiła... – burknął Piotr Aleksiejewicz.
– Nie poczęstowałby pan?
Dawydow zerknął w paczkę.
– Ostatniego nawet gliniarz nie zabiera... za to może poczęstować. Pal, mam w samochodzie.
Chyba nie chcieli się rozchodzić – do tego stopnia zszokowało ich to wydarzenie.
– Co ja mam zrobić? – zapytałem.
– Żadnych dokumentów, oprócz dowodu, pan nie ma?
Pokręciłem głową.
– Niech pan idzie do administracji. Niech pan chodzi po wszystkich
biurach, w których mogą być jakiekolwiek dokumenty potwierdzające pańskie prawo do mieszkania. Bez dokumentów człowiek jest...
– Nikim – mruknąłem.
– Właśnie. Nawet gdybyś przyprowadził stu świadków, którzy z tobą w mieszkaniu pili wódkę, kładli tapety, robili parapetówkę, to bez papierka jesteś nikim i nie pomoże ci żaden sąd. Jeśli masz znajomych pismaków, to się do nich zwróć. Może coś doradzą, albo napiszą artykuł.
– To tylko kiedyś artykuły miały jakieś znaczenie – burknął Piotr Aleksiejewicz. – A teraz to tylko się podetrzeć.
– Z psem dziwnie wyszło – zauważył Dawydow. – Wszystko dopuszczam – i że dokumenty podmienili i że tapety położyli i że glazurę skuli. Ale żeby pies swojego pana nie poznał? Dorosłego pan brał?
– Dwumiesięcznego szczeniaka.
– Nic nie rozumiem. – Dawydow pokręcił głową. – To znaczy, że to inny pies.
– Mój! Co, ja swojego psa nie poznam? To tylko dla obcego one wszystkie są takie same.
Radiotelefon Dawydowa znów zapiszczał.
– Powodzenia – burknął sucho sierżant, jakby doszedł do wniosku, że za bardzo się spoufalił. Nacisnął guzik windy. – Prawda zawsze wyjdzie na jaw.
– Do zobaczenia – powiedział bez sensu gliniarz, który kiedyś pracował na budowie.
Weszli do windy, zaczepiając się lufami automatów i zupełnie tego nie
zauważając. Tak właśnie dochodzi do nieszczęśliwych wypadków.
– Kirył, może wejdziesz, wypijesz setkę? – zapytał Piotr Aleksiejewicz. – Wyglądasz jak trup.
Pokręciłem głową.
– Upić to ja się dzisiaj na pewno upiję, ale jeszcze nie teraz.
– Masz gdzie przenocować?
– Mam... chyba. Jeśli u rodziców nie są teraz zameldowani jacyś tadżyccy uchodźcy.
Piotr nawet się nie uśmiechnął.
Ja też pomyślałem, że w moich słowach nie ma nic śmiesznego. Uścisnąłem dłoń sąsiada i ściągnąłem windę.
– Jakby co, to zawsze powiem, że tu mieszkałeś – powiedział jeszcze Piotr. – I córka potwierdzi, i żona...
Zarejestrowałem to „mieszkałeś”, chociaż sąsiad pewnie nie przydał temu żadnego znaczenia.Copyright © by Fantasy Book All Right Reserved.

Opublikowano dnia: 2008-01-10 (1549 odsłon)

[ Wróć ]Wszystkie znaki na tej stronie są zastrzeżone. PHP-Nuke Copyright © 2006 by Francisco Burzi.
Komentarze, artykuły, szata graficzna należą do ich twórców.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej