Rejestracja
 Strona główna    Profil    Dodaj tekst   Katalog    Kontakt 
Menu
Menu główne
Strona główna
Tytułem wstępu
O fantasy
Autorzy
Recenzje
Zapowiedzi
Fragmenty
Wywiady
Artykuły
Opowiadania
Konkursy
Archiwum
Galeria
Poleć nasz serwis
Partnerzy

Katalog
Strona główna
Książki
Kategorie
Terminologia

Pomocne
Kontakt
Linki
Szukaj
FAQ
Mapa serwisu
 
Losowa pozycja
Kocham cię prawie aż po śmierć
 
Katalog - dodano
 Coś
- John W. Campbell
 Zmierzch Bogów
- Michał Gołkowski
 Czara Cieni
- Frances Hardinge
 Śpiew kukułki
- Frances Hardinge
 Cała Orsinia
- Ursula K. Le Guin
 
- skomentowano
 Vice versa
- Milena Wójtowicz
 Rozdziobią nas Loki, wrony
- Kevin Hearne
 Cress
- Marissa Meyer
 Kroniki Belorskie
- Olga Gromyko
 Dzikie dziecko miłości
- Aneta Jadowska
 
Patronujemy
 
Szukajpowered by FreeFind
 

''Krew Aniołów'' - Nalini Singh
Rozdział 1Za każdym razem, gdy przedstawiała się jako łowca wampirów, rozmówcy gwałtownie chwytali powietrze, po czym zadawali obowiązkowe pytanie:
– Jak ty to robisz? Wbijasz osinowe kołki w ich plugawe serca?
Nie zawsze używali tych samych słów, jednak sens był zbliżony. Czasem miała ochotę dostać w swoje ręce tego przeklętego piętnastowiecznego barda, który wymyślił tak bzdurną legendę. Oczywiście, wampiry prawdopodobnie dopadły go pierwsze, gdy już wydostały się z ówczesnego odpowiednika ambulatorium.
Elena nie przebijała wampirów osinowymi kołkami. Tropiła je, pakowała do worków i wysyłała z powrotem do ich panów – do aniołów. Czasem nazywano ją łowczynią nagród, jednak na jej legitymacji wystawionej przez Gildię widniał tytuł: „licencjonowany łowca wampirów oraz niektórych innych stworzeń”. Była zawodowcem, ze wszystkimi tego konsekwencjami, łącznie z dodatkiem za pracę w niebezpiecznych warunkach. Pensja łowcy była bardzo wysoka – miało to stanowić pewną rekompensatę za podwyższone ryzyko śmierci wskutek rozerwania tętnicy szyjnej.
Tym razem doszła jednak do wniosku, że należy jej się podwyżka – zwłaszcza, że mięśnie lewej łydki wyraźnie zaprotestowały przeciwko niewygodnej pozycji. Już od dwóch godzin siedziała skulona w bocznej uliczce w głębi Bronksu. Elena była bardzo wysoka, miała niezwykle jasne, niemal białe włosy i oczy srebrnego koloru. Jej przyjaciel Ransom twierdził, że równie dobrze mogłaby nosić migający neon na szyi. Żadne barwniki nie utrzymywały się na jej włosach dłużej niż dwie minuty - miała zatem sporą kolekcję nakryć głowy.
Teraz miała ochotę naciągnąć czapkę jeszcze głębiej, ale podejrzewała, że to jedynie spotęguje unoszące się w okolicy zapachy. Zaczęła rozważać kupno zatyczek do nosa, gdy coś zaszeleściło za jej plecami.
Odwróciła się gwałtownie i stanęła twarzą w twarz z bezpańskim kotem, którego oczy zalśniły w mroku. Upewniła się, że to tylko zwierzę, po czym znów skupiła się na obserwacji okolicy. W duchu zastanawiała się, czy jej oczy świecą równie upiornie. Na szczęście, jej babcia pochodziła z Maroka i Elena odziedziczyła po niej złocisty kolor skóry – inaczej naprawdę przypominałaby ducha.
– Gdzie ty, u diabła, jesteś? – mruknęła, pocierając łydkę. Wampir kluczył od dłuższego czasu, głównie za sprawą własnej głupoty. Nie miał żadnego planu, co sprawiało, że trudno było przewidzieć jego ruchy.
Ransom spytał ją kiedyś, czy nie odczuwa wyrzutów sumienia tropiąc bezbronne wampiry, a potem odsyła tych żałosnych durniów do niewoli. Oczywiście, nie odczuwała nic podobnego. Każdy wampir dobrowolnie zgadzał się wstąpić w stuletnią niewolę już w chwili, gdy wysyłał petycję do anioła, prosząc o Przemienienie. Gdyby zostali ludźmi, pewnie spoczęliby spokojnie w grobach, a wtedy nie wiązałaby ich podpisana krwią umowa. Aniołowie wprawdzie wykorzystywali ten układ do granic możliwości, ale prawo jest prawem.
Bingo!
Dostrzegła błysk światła na ulicy i ujrzała swoją ofiarę.
Wampir szedł chodnikiem, przygryzał cygaro i nawijał przez telefon, chwaląc się komuś, że jest teraz panem samego siebie i żaden anioł nie będzie mu rozkazywał. Nawet z przeciwnej strony ulicy wyczuwała zapach jego potu. Nie miał jeszcze dość mocy, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu, a wydawało mu się, że może oszukać anioła?
Idiota.
Wyprostowała się, zerwała z głowy czapkę i schowała do tylnej kieszeni. Włosy opadły jej na plecy jasną chmurą. Dzisiaj nie stanowiło to żadnego ryzyka. Miejscowi wprawdzie ją znali, ale ten wampir miał wyraźny australijski akcent. Niedawno przyleciał z Sydney, a jego pan zażyczył sobie, by powrócił tam jak najszybciej.
– Masz ognia?
Mężczyzna podskoczył i upuścił telefon. Elena miała ochotę przewrócić oczami. Wampir nie był nawet w pełni uformowany – kły, które obnażył w zaskoczeniu, były małe i kruche jak mleczne ząbki. Nic dziwnego, że jego pan się wściekł. Dureń musiał mu zwiać zaledwie po roku służby.
– Wybacz – uśmiechnęła się podczas gdy on sięgał po telefon, mierząc ją wzrokiem. Wiedziała, co sobie myśli. Samotna blondynka w skórzanych spodniach i obcisłej bluzce, żadnej widocznej broni.
Był młody i niedoświadczony, więc na jej widok odprężył się wyraźnie.
– Pewnie, słonko – odparł, sięgając do kieszeni.
Elena pochyliła się do przodu. Jedną ręką sięgnęła za plecy pod bluzkę.
– No,no,no… Pan Ebose jest tobą bardzo rozczarowany.
Wyciągnęła naszyjnik i zanim dotarło do niego, co powiedziała, szybko zapięła go na szyi wampira. Oczy mężczyzny zaszły czerwienią, ale zamiast krzyknąć, zamarł w miejscu. Naszyjnik łowcy paraliżował ruchy. Strach wypełzł mu na twarz niczym żywe stworzenie.
Może byłoby jej trochę żal nieszczęsnego stwora, gdyby nie wiedziała, że podczas ucieczki rozszarpał gardła czterem ludziom. Aniołowie starali się chronić swe sługi, ale nawet ich cierpliwość miała granice. Pan Ebose nakazał jej użyć wszystkich dostępnych środków.
Teraz pozwoliła, by wampir zobaczył, jak bardzo ma ochotę go skrzywdzić. Resztka krwi odpłynęła mu z twarzy.
– Chodź ze mną – oznajmiła z uśmiechem.
Niczym posłuszny psiak podreptał za nią. Te naszyjniki były naprawdę genialne. Jej przyjaciółka Sara lubiła strzelać do swych ofiar z kuszy – groty strzał zawierały ten sam chip sterujący, który umieszczono w naszyjnikach. Gdy tylko dotknęły skóry, chip generował pole elektromagnetyczne, które chwilowo przerywało procesy neurofizjologiczne wampira, sprawiając, że stawał się niezwykle podatny na sugestie. Elena nie potrafiła wyjaśnić, jak dokładnie działa urządzenie, ale znała wady i zalety tego rozwiązania.
Korzystając z naszyjników, musiała się zbliżyć nieco bardziej do swoich ofiar, jednak odpadało wtedy ryzyko trafienia przypadkowego przechodnia, co raz przytrafiło się Sarze. Ugoda sądowa kosztowała ją półroczną pensję, jednak najbardziej zdenerwował ją fakt, że chybiła celu. Uśmiechając się lekko, Elena podeszła do samochodu i otworzyła drzwi pasażera.
– Wsiadaj.
Młody wampir z wysiłkiem wcisnął się do środka. Łowczyni upewniła się, że zapiął pasy, po czym wybrała numer ochrony pana Ebose'ego.
– Mam go.
Głos po drugiej stronie słuchawki kazał jej zostawić przesyłkę na terenie prywatnego pasa lotniczego.
Miejsce nie było dla niej zaskoczeniem. Zakończyła połączenie, po czym ruszyła w milczeniu. Rozmowa nie miała sensu – wampir utracił zdolność mowy w chwili, gdy go ubezwłasnowolniła. Był to jeden z efektów ubocznych. Przed rozpoczęciem masowej produkcji urządzeń zaopatrzonych w chipy polowanie na wampiry było idealnym zawodem dla samobójców, ponieważ nawet najmłodsze wampiry miały dość siły, by roznieść łowcę na strzępy.
Na teren wpuszczono ją po okazaniu legitymacji. Zespół, który miał eskortować wampira z powrotem do Sydney czekał w gotowości, obok smukłego prywatnego odrzutowca. Elena podprowadziła do nich więźnia, ale załoga pokazała jej gestem, by weszła z nim do środka. Musiała umieścić go na pokładzie osobiście, ponieważ nie wolno im było wchodzić w kontakt z zatrzymanym na ziemi. Najwyraźniej pan Ebose miał dobrych prawników – nie chciał ryzykować pozwu ze strony Komitetu Obrony Praw Wampirów.
Z drugiej strony, komitet nie zdołał jeszcze nigdy wygrać sprawy o okrutne traktowanie. Za każdym razem, gdy aniołowie dostarczyli kilka zdjęć ludzi z rozszarpanymi gardłami, sędzia był gotów nie tylko uniewinnić łowcę, ale nawet przyznać mu medal.
Elena wprowadziła wampira na schody i podeszła do dużej skrzyni umieszczonej w części dla pasażerów.
Mężczyzna wszedł posłusznie za nią. Strach wylewał się z niego każdym porem skóry, koszulkę miał zupełnie przesiąkniętą potem.
– Przykro mi, kolego. Zabiłeś trzy kobiety i jednego staruszka. Nie mam dla ciebie ani krzty współczucia. – Jednym ruchem zatrzasnęła wieko, po czym zamknęła na nim kłódkę. Wampir miał pozostać w naszyjniku aż do Sydney, gdzie – zgodnie z umową dotyczącą wszystkich urządzeń chipowych – sprzęt zostanie przekazany Gildii.
– Wasza kolej, chłopcy.
Szef ochrony zmierzył ją wzrokiem.
– Żadnych obrażeń. Zadziwiające. – Podał jej kopertę. – Przelew został dokonany na konto Gildii, zgodnie z umową.
Spojrzała na wydruk potwierdzenia i aż uniosła brwi.
– Pan Ebose jest niezwykle hojny.
– Doliczył bonus za szybkie i bezstratne doprowadzenie zbiega. Pan Ebose wiąże z nim pewne plany. Jerry był jego najbliższym pracownikiem.
Elena drgnęła lekko. Problem z nieśmiertelnością polegał na tym, że takiej istocie można było zrobić bardzo wiele, nim w końcu umarła. Kiedyś widziała wampira, któremu amputowano wszystkie kończyny... bez znieczulenia. Zanim Gildia uratowała go z rąk grupy ekstremistów, zdążył kompletnie oszaleć z bólu. Widziała jednak film, z którego wynikało, że mężczyzna przez cały czas zachowywał przytomność. Przypuszczała, że aniołowie nie pokazywali go petentom, którzy walili do nich drzwiami i oknami, błagając o Przemienienie. A może pokazywali?
Aniołowie poddawali Przemianie około tysiąca osób rocznie, a z informacji Eleny wynikało, że było to kilkaset tysięcy razy mniej niż wynosiła lista chętnych. Nie miała pojęcia dlaczego. Jej zdaniem, cena nieśmiertelności była zbyt wysoka. Uznawała, że lepiej jest żyć wolnym i umrzeć w swoim czasie, niż leżeć w drewnianym pudle, czekając, aż pan zadecyduje o twoim losie.
Poczuła kwaśny niesmak w ustach i wepchnęła kopertę do kieszeni spodni.
– Proszę podziękować panu Ebose'emu za hojne wynagrodzenie.
Ochroniarz skłonił się lekko, a wtedy zauważyła na jego ogolonej czaszce fragment tatuażu, który – jak się domyśliła – przedstawiał kruka. Mężczyzna był zbyt wysoki, by mogła się przyjrzeć wzorowi, ale pozostali również nosili identyczny znak.
– Widzę, że nie ma pani żadnych zobowiązań – zauważył, zerkając ostentacyjnie na jej srebrne kolczyki w kształcie kół. Złote oznaczałyby osobę zamężną, bursztynowe – osobę w związku. Elena nie przypuszczała jednak, by chciał się z nią umówić na randkę. Członkowie Skrzydlatego Bractwa byli zobowiązani do zachowania celibatu podczas pracy. Karą za nieposłuszeństwo było obcięcie części ciała – nigdy nie dowiedziała się której.
– Tak, nie mam również żadnych zobowiązań zawodowych – dodała. Zawsze starała się doprowadzić zadanie do końca przed podjęciem następnego. – Czy pan Ebose chce, bym wytropiła kolejnego renegata?
– Nie. Jednak jego przyjaciel jest zainteresowany skorzystaniem z pani usług. – Ochroniarz podał jej drugą kopertę. Ta była zaklejona. – Spotkanie wyznaczono na jutro na godzinę ósmą rano. Proszę stawić się punktualnie. Sprawa została już zlecona Gildii, a depozyt wpłacony.
Jeśli Gildia klepnęła sprawę, oznaczało to, że polowanie było legalne.
– Jasne. Gdzie mam się stawić?
– Na Manhattanie.
Elena poczuła, że krew ścina jej się lodem. Tylko jeden anioł mógł podać tak lakoniczne namiary. Nawet aniołowie mieli swoją hierarchię ważności, a ona doskonale wiedziała, kto znajduje się na szczycie. Jednak za chwilę strach minął. Pan Ebose miał wprawdzie duże wpływy, jednak było mało prawdopodobne, by osobiście znał archanioła, jednego z Rady Dziesięciu, która decydowała o tym, kto zostanie Przemieniony.
– Czy będzie z tym jakiś problem?
Elena gwałtownie poderwała głowę.
– Nie, oczywiście, że nie – demonstracyjnie spojrzała na zegarek. – Muszę już iść. Proszę przekazać swojemu pracodawcy wyrazy szacunku. – Skinęła głową, po czym opuściła wnętrze luksusowego odrzutowca wypełnione teraz smrodem przerażonego wampira.
Nie miała pojęcia, dlaczego tylu idiotom udaje się dostąpić Przemiany. Może na wstępie wydają się w porządku i dopiero po dłuższym spożywaniu krwi zmieniają się w kompletnych dupków. Kto wie, co takie świństwo robi człowiekowi z mózgiem. Jednak nie wyjaśniało to zagadki jej ostatniego wampira – gość miał przecież nie więcej niż dwa lata.
Wzruszyła ramionami i wsiadła za kierownicę. Miała ochotę natychmiast rozedrzeć kopertę zębami, ale postanowiła zaczekać, aż znajdzie się w swoim przytulnym gniazdku na dolnym Manhattanie. Biorąc pod uwagę, ile czasu łowcy spędzali w pogoni za swoimi ofiarami, większość z nich przerabiała mieszkania na prawdziwe oazy luksusu.
Po wejściu zrzuciła buty i skierowała się wprost do przestronnej łazienki. Zwykle pozwalała sobie na długą kąpiel, po czym starannie nakładała kremy i balsamy. Ransom uważał, że jej przesadna dbałość o urodę jest niezwykle zabawna. Ostatnim razem, gdy postanowił o tym wspomnieć, Elena zauważyła, że jego długie czarne włosy wydają się podejrzanie lśniące.
Jednak dzisiaj nie miała do tego cierpliwości. Ściągnęła ubrania i szybko wyszorowała się gąbką, zmywając z siebie zapach wystraszonego wampira. Po wyjściu z łazienki włożyła flanelową piżamę, wyszczotkowała włosy i zaparzyła sobie kawę, a następnie przeszła z kubkiem na kanapę i wreszcie dała upust swojej ciekawości, rozrywając kopertę w ułamku sekundy.
Papier był gruby, znak wodny bardzo ozdobny... a imię nadawcy wypisane u dołu sprawiło, że miała ochotę spakować walizki i uciec jak najdalej. Do najmniejszej, najdalszej dziury na krańcu świata.
Nie wierząc własnym oczom, przeczytała liścik po raz drugi. Treść pozostała bez zmian.

Byłbym zobowiązany, gdybyś zechciała zjeść ze mną śniadanie jutro o godzinie ósmej rano.
Rafael


Nie podano adresu, ale adres nie był potrzebny. Elena musiała tylko unieść wzrok znad kartki, by przez olbrzymie okna ujrzeć jasno oświetloną Wieżę Archanioła. Właśnie dlatego zapłaciła za to mieszkanie tak astronomiczną kwotę. Jednak nie żałowała tej decyzji. Obserwowanie aniołów startujących do lotów z najwyższych balkonów wieży stanowiło jej najstaranniej skrywaną grzeszną przyjemność.
W nocy mieli postać miękkich, cienistych sylwetek. Jednak w ciągu dnia ich skrzydła lśniły w blasku słońca, a ruchy były pełne gracji. Przez cały dzień aniołowie odlatywali lub powracali do wieży, ale czasami po prostu siedzieli na balkonach z nogami przewieszonymi przez krawędź. Domyślała się, że byli to najmłodsi z aniołów, choć w ich przypadku „młodość” była pojęciem względnym.
Mimo że większość z nich przewyższała ją wiekiem przynajmniej o kilka dekad, ten widok zawsze wywoływał uśmiech na jej twarzy. Był to jedyny moment, gdy aniołowie zachowywali się nieomal ludzko. Zwykle byli chłodni, wyniośli i tak bardzo różni od zwykłych ludzi, że nie sposób było ich zrozumieć.
A jutro sama miała wkroczyć do wnętrza tej wieży ze szkła i świateł. Jednak nie będzie tam rozmawiać z żadnym z tych młodych – być może życzliwych – aniołów. O nie… jutro miała zasiąść przed obliczem samego archanioła.
Elena pochyliła się i zwymiotowała gwałtownie.


Rozdział 2Pierwszą rzeczą, jaką wykonała po opanowaniu mdłości, był telefon do Gildii.
– Muszę porozmawiać z Sarą – oznajmiła.
– Niestety, pani dyrektor już wyszła.
Elena odłożyła słuchawkę, po czym wybrała numer domowy.
Przyjaciółka odebrała zaledwie po jednym dzwonku.
– Skąd wiedziałam, że zadzwonisz?
Elena zacisnęła dłoń na słuchawce.
– Powiedz mi, proszę, że mam omamy i wcale nie każecie mi pracować dla archanioła.
– Eee... tego... – Sara Haziz, dyrektor naczelny Gildii na całe Stany Zjednoczone, kobieta ze stali, jąkała się teraz jak nerwowa gimnazjalistka. – Posłuchaj – wiesz przecież, że nie mogliśmy mu odmówić.
– A co by zrobił? Zabił cię?
– Prawdopodobnie – mruknęła Sara. – Jego przydupas wampir powiedział bardzo wyraźnie, że chodzi mu konkretnie o ciebie. I że jego pan bardzo nie lubi, gdy się mu odmawia.
– Próbowałaś odmówić?
– Jestem twoją przyjaciółką, do cholery. Aż tak we mnie nie wierzysz?
Elena umościła się na kanapie, nie spuszczając wzroku z Wieży.
– Co to za praca?
– Nie mam pojęcia... – Sara zaczęła gruchać uspokajająco. – Nie martw się, to nie do ciebie. Mała się obudziła. Prawda, kochanie? – W słuchawce rozległy się cmoknięcia.
Elena wciąż nie mogła uwierzyć, że jej przyjaciółka wyszła za mąż, a do tego zdecydowała się na dziecko.
– Jak się sprawuje mała Ja? – spytała żartobliwie. Gdy dowiedziała się, że Sara postanowiła nazwać córkę imionami Zoe Elena, sama niemal rozpłakała się jak dziecko. – Mam nadzieję, że daje ci popalić.
– Bardzo kocha swoją mamę. – Znów odgłos cmokania. – Powiedziała, że skopie tyłek dużej Mnie, jak już odrośnie od ziemi. Razem z Zabójcą roznoszą mi dom na strzępy.
Elena zaśmiała się na samo wspomnienie ogromnego psiska, którego życiowym celem było kapanie śliną na niewinnych ludzi.
– A gdzie twój wybranek? Myślałam, że to Deacon zajmuje się dzieckiem.
– Zwykle tak – Elenie zdawało się, że słyszy uśmiech przyjaciółki nawet przez telefon i poczuła, że jej wnętrzności zaciskają się gwałtownie. Nie zazdrościła Sarze życia rodzinnego, ani nie była zakochana w Deaconie. Chodziło o coś innego – ostatnio miała wrażenie, że życie przecieka jej przez palce.
W ciągu ostatniego roku zdała sobie sprawę, że wszyscy jej przyjaciele zdążyli już uformować związki lub zrobić kariery, podczas gdy ona tkwiła w miejscu. Dwudziestoośmioletnia łowczyni bez żadnych zobowiązań. Sara odłożyła kuszę – nie licząc nagłych przypadków – by objąć najważniejsze stanowisko w Gildii. Jej mąż, zabójczo skuteczny tropiciel, rozpoczął własną działalność – rozkręcił firmę produkującą akcesoria dla łowców i zmieniał pieluchy z szerokim uśmiechem. Cholera – nawet Ransom od dwóch miesięcy sypiał z tą samą kobietą.
– Hej, Ellie? Śpisz? – zawołała Sara, by przekrzyczeć piski dziecka. – Śnisz o swoim archaniele?
– Raczej mam koszmary – burknęła, po czym zmrużyła oczy, ponieważ jakiś anioł właśnie zniżył lot nad Wieżą. Serce zamarło jej na moment, gdy rozłożył skrzydła, by wytracić prędkość.
– Mówiłaś o Deaconie? Czemu nie siedzi dzisiaj z dzieckiem?
– Wyszedł z Zabójcą do sklepu po lody czekoladowo-wiśniowe. Powiedziałam mu, że zachcianki żywieniowe utrzymują się jeszcze przez jakiś czas po porodzie.
Przebiegłość Sary powinna ją rozbawić, ale Elena czuła, jak lodowaty strach pełza jej po kręgosłupie.
– Czy ten wampir wyjaśnił, dlaczego tak bardzo zależy mu na mnie?
– Powiedział, że Rafael zatrudnia tylko najlepszych.


* * *– Jestem najlepsza – powtarzała sobie Elena, wysiadając z taksówki u stóp majestatycznej wieży. – Jestem najlepsza.
– Hej, paniusiu. Zapłacisz mi, czy będziesz tak stać i gadać do siebie?
– Co takiego? Ach! – Wyjęła z portfela dwudziestodolarówkę i wsunęła taksówkarzowi do ręki. – Proszę zatrzymać resztę.
Grymas na jego twarzy natychmiast zmienił się w uśmiech.
– Dzięki! Zapowiada się jakieś duże polowanie?
Elena nie spytała nawet, jak rozpoznał w niej łowcę.
– Nie. Ale niewykluczone, że za kilka godzin zginę tragiczną śmiercią. Chciałam zrobić coś dobrego, żeby pójść do nieba.
Taksówkarz uznał to za świetny żart. Zanosząc się śmiechem, ruszył z miejsca, zostawiając ją na szerokiej ścieżce prowadzącej do wejścia do Wieży. Jaskrawe światło słoneczne odbijało się od białego marmuru. Elena sięgnęła po okulary zatknięte za dekolt koszuli i osłoniła swoje zmęczone, zaspane oczy. Teraz, gdy już nie groziło jej oślepnięcie, dostrzegła cienie, których nie widziała wcześniej. Oczywiście, cały czas wiedziała, że tam są. Jeśli chodziło o wykrywanie wampirów, wzrok nie był jej podstawowym narzędziem pracy.
Kilku z nich stało przy wejściu, jednak przynajmniej dziesięciu krążyło wokół idealnie przyciętego żywopłotu. Wszyscy ubrani byli w ciemne garnitury i białe koszule. Włosy mieli przycięte równo i elegancko, w stylu filmowych agentów FBI. Ciemne okulary i dyskretne słuchawki bezprzewodowe dopełniały efektu.
Elena wiedziała jednak, że w niczym nie przypominają renegata, którego schwytała zeszłej nocy. Ci goście byli na tym świecie już od dawna. Ich zapach był wyraźny – lekko duszny, ale przyjemny – poza tym pełnili rolę ochroniarzy w Wieży Archanioła, co oznaczało, że prawdopodobnie byli równie inteligentni co niebezpieczni. Gdy tak patrzyła, dwaj spośród nich opuścili cień żywopłotu i wyszli na słońce.
Żaden nie stanął w płomieniach.
Gdyby wampiry rzeczywiście reagowały na światło słoneczne tak gwałtownie, jak to pokazywano w filmach, jej praca byłaby o wiele łatwiejsza. Musiałaby jedynie zaczekać na odpowiedni moment. Niestety – wampiry doskonale znosiły otaczającą aurę przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Tylko nieliczni wykazywali nadwrażliwość na światło słoneczne, a nawet ci nie umierali po wschodzie słońca – po prostu trzymali się zacienionych miejsc.
– Obijasz się. Niedługo zaczniesz układać poemat o tych ogrodach – mruknęła pod nosem. – Jesteś zawodowcem. Dasz sobie radę.
Wzięła głęboki oddech i, próbując nie myśleć o aniołach przelatujących jej nad głową, skierowała się w stronę wejścia. Nikt nie zwracał na nią uwagi, ale gdy dotarła do budynku, strażnik skinął głową i otworzył przed nią drzwi.
– Prosto, aż do stanowiska recepcji.
– Mam okazać legitymację?
– Spodziewaliśmy się pani.
Uwodzicielski zapach wampira – dziwaczna cecha, którą przeważnie uważano za ewolucyjne zabezpieczenie przed tropicielskimi umiejętnościami łowców – musnął ją niczym zdradziecka pieszczota, gdy podziękowała i przeszła przez próg.
Klimatyzowany hol wyłożony był ciemnoszarym marmurem przecinanym dyskretnymi żyłkami złota. Pomieszczenie zdawało się ciągnąć bez końca. Elena poczuła przypływ zadowolenia z faktu, że zamieniła swoje zwykłe ciuchy – dżinsy i koszulkę – na czarne garniturowe spodnie i świeżo wyprasowaną białą koszulę. Upięła nawet włosy w kok i założyła buty na obcasie.
Stukały teraz po marmurowej posadzce, wydając ostry dźwięk. Idąc poprzez hol, rozglądała się wokół, starając się zapamiętać wszystko – poczynając od liczby wampirzych strażników, poprzez wytworne, choć nieco ekstrawaganckie kompozycje kwiatów, aż po recepcjonistkę, która okazała się naprawdę starym wampirem. Jej twarz i ciało sprawiały wrażenie, jakby należały do dobrze utrzymanej trzydziestolatki.
– Dzień dobry! Jestem Suhani – przedstawiła się kobieta, wychodząc zza zaokrąglonego biurka. Ono także zostało wykute z marmuru i było tak wypolerowane, że można się było w nim przejrzeć jak w lustrze. – Cieszę się, że mogę panią poznać.
Elena uścisnęła dłoń kobiety, czując pulsowanie świeżej krwi. Miała ochotę zapytać, komu Suhani zawdzięcza swoje śniadanie – krew była niezwykle mocna – ale ugryzła się w język.
– Dziękuję.
Suhani uśmiechnęła się lekko. Elena dostrzegła w tym grymasie całe stulecia wiedzy i doświadczenia.
– Przyszła pani bardzo wcześnie – spojrzała na zegarek. – Jest dopiero siódma czterdzieści pięć.
– To prawda. Nie było korków – wyjaśniła łowczyni. Nie chciała zrobić złego wrażenia już na wstępie. – Mam zaczekać?
– Nie. Nasz pracodawca oczekuje pani na górze. – Uśmiech zniknął z twarzy kobiety i zastąpiło go coś w rodzaju... rozczarowania. – Sądziłam, że będzie pani wyglądać... bardziej onieśmielająco.
– Proszę nie mówić, że ogląda pani „Ofiarę łowcy”? – jęknęła.
Uśmiech Suhani był zadziwiająco ludzki.
– Obawiam się, że tak. Dostarcza świetnej rozrywki. Mówią, że producent serialu, S.R. Stocker, to były łowca.
Tak, pomyślała Elena, a ja jestem wróżka-zębuszka.
– Niech zgadnę: spodziewała się pani, że będę mieć wielki miecz na plecach i czerwone błyszczące oczy? – Elena z niedowierzaniem pokręciła głową. – Przecież jest pani wampirem. Wie pani, że nie ma w tym ani słowa prawdy.
Wyraz twarzy kobiety stał się nieco chłodniejszy, bardziej mroczny.
– Skąd to przekonanie o moim wampiryzmie? Większość ludzi nie jest w stanie tego odgadnąć.
Elena uznała, że nie czas na wykład o fizjologii łowcy.
– Mam sporo doświadczenia – wzruszyła ramionami. – Wejdziemy?
Suhani zdawała się szczerze zakłopotana.
– Tak. Proszę mi wybaczyć, że panią zatrzymałam. Proszę tędy.
– Nic się nie stało, i tak przyszłam za wcześnie – odparła Elena. Poza tym była nawet zadowolona, bo przez ten czas udało jej się jakoś zebrać myśli. Jeśli ta wytworna lecz wrażliwa wampirzyca mogła stawić czoło Rafaelowi, to ona także.
– Jaki on jest?
Suhani zawahała się przez ułamek sekundy.
– Jest... archaniołem. – W jej głosie zabrzmiał jednocześnie podziw i lęk.
Elena postanowiła zaryzykować.
– Często go pani widuje?
– Nie, dlaczego? – Recepcjonistka uśmiechnęła się zdziwiona. – Przecież umie latać. Nie musi przechodzić przez hol.
Elena miała ochotę wytargać się za ucho.
– To prawda. – Stanęła przed drzwiami windy. – Dziękuję.
– Nie ma za co. – Suhani wprowadziła kod bezpieczeństwa na ekranie zamontowanym obok windy. – Winda zabierze panią prosto na dach.
– Na dach?
– Tam będzie na panią oczekiwał.
Wkroczyła do windy, po czym obróciła się na pięcie. Była nieco zdezorientowana, ale wiedziała, że nic nie osiągnie, grając na zwłokę. Gdy lśniące drzwi zamknęły się, przypomniała sobie skrzynię, w której przed dwunastoma godzinami zamknęła zbiegłego wampira. Teraz wiedziała, jak to jest, znaleźć się po drugiej stronie. Gdyby nie pewność, że jest obserwowana, pewnie dałaby się ponieść panice i zaczęła dreptać w kółko niczym wariatka.
Albo szczur zagubiony w labiryncie.
Winda zaczęła powoli jechać w górę szybkim, płynnym ruchem, który zdradzał, jak wiele kosztowało wykończenie tego budynku. Cyfry na wyświetlaczu LCD migotały jak oszalałe. Elena przestała liczyć piętra, gdy minęła siedemdziesiąte piąte. Spojrzała w lustro, by ostentacyjnie wygładzić pasek torebki... a w rzeczywistości przekonać się, czy broń nie jest zbyt widoczna.
Nikt nie powiedział, że ma przyjść bezbronna.
Winda zatrzymała się z cichym szumem, drzwi się rozsunęły. Nie dając sobie czasu na zastanowienie, łowczyni wyszła do szklanej zagródki. Natychmiast zorientowała się, że pomieszczenie stanowi jedynie obudowę dla szybu windy. Przed nią rozpościerał się dach... nie było nawet barierek zabezpieczających przed upadkiem.
Archaniołom prawdopodobnie nie zależało na tym, by ich goście czuli się swobodnie.
Jednak nie mogła nazwać swego interesanta niegościnnym – pośrodku dachu stał nakryty stół, zastawiony serwisem do kawy, rogalikami i sokiem pomarańczowym. Rozglądając się wokół, spostrzegła, że dach nie był wylany zwykłym betonem – wyłożono go ciemnymi kafelkami, które w świetle słońca migotały srebrzyście. Były piękne i niewątpliwie bardzo drogie. Ekstrawagancka rozrzutność, pomyślała, ale wtedy dotarło do niej, że dla skrzydlatej istoty dach musiał stanowić bardzo ważną część budynku.
Rafaela nie było nigdzie widać.
Położyła dłoń na klamce, otworzyła szklane drzwi i zdecydowanym krokiem wyszła na zewnątrz. Ku jej wielkiej uldze, kafelki miały szorstką powierzchnię. Wiatr był wprawdzie łagodny, jednak wiedziała, że na tej wysokości zdarzają się ostre podmuchy, a buty na obcasach nie zapewniały najlepszej przyczepności. Zastanawiała się, czy obrus jest przypięty do stołu klamerkami. Jeśli nie, w każdej chwili mógł odlecieć, pociągając za sobą jedzenie.
Może to i dobrze. Nerwy nie robiły za dobrze na apetyt.
Położyła torebkę na stole, ostrożnie podeszła do najbliższej krawędzi i spojrzała w dół. Na widok aniołów wylatujących z Wieży poczuła przypływ zachwytu. Przelatywały tak blisko, że niemal w zasięgu ręki, szum ich potężnych skrzydeł brzmiał niczym syreni śpiew.
– Ostrożnie – powiedział czyjś rozbawiony głos.
Elena nawet nie drgnęła – sekundę wcześniej wyczuła powiew wiatru spowodowany łopotaniem skrzydeł.
– Czy któryś z nich złapałby mnie gdybym spadła? – spytała, nie oglądając się za siebie.
– Gdyby akurat miał na to ochotę – odparł. Kątem oka dostrzegła obok siebie krawędzie pierzastych skrzydeł. – Nie masz lęku wysokości.
– Nie – przyznała. Była tak przerażona emanującą od niego mocą, że jej głos zabrzmiał zupełnie normalnie. Miała do wyboru: zacząć mówić albo wrzeszczeć. – Ale jeszcze nigdy w życiu nie byłam tak wysoko.
– Jak ci się podoba ten widok?
Wzięła głęboki oddech, cofnęła się o krok, po czym spojrzała na swego rozmówcę. Jego widok był niczym uderzenie młota. Był...
– Piękny – wyszeptała.
Jego oczy miały kolor najczystszego błękitu, zdawało się, że jakiś niebiański artysta zmiażdżył na pył szafiry, aby otrzymać taką farbę, a potem namalował tęczówki lekkimi muśnięciami pędzla. Nie mogła oderwać wzroku od jego twarzy, gdy nagły podmuch wiatru uniósł kosmyki czarnych włosów. Słowo „czarne” zdawało jej się w tej chwili zupełnie nieadekwatne. Barwa włosów była głęboka niczym noc. Starannie wycieniowane kosmyki sięgały mu do ramion, podkreślając ostre rysy twarzy. Elena poczuła, że palce same jej się wyrywają, by pogładzić te włosy.
Był piękny, to prawda, jednak była to uroda wojownika lub zdobywcy. Moc biła z każdego cala jego skóry. A przecież jeszcze nawet nie spojrzała na jego niezwykłe skrzydła. Pióra miały kolor delikatnej bieli i wydawały się lekko migotać. Gdy wytężyła wzrok, spostrzegła, skąd to wrażenie – każde z nich miało złote zakończenie.
– Tak, bardzo tu pięknie – odparł, wyrywając ją z zamyślenia.
Elena zamrugała gwałtownie, po czym poczuła, że rumieniec wypełza jej na policzki. Nie miała pojęcia, jak długo gapiła się na niego w milczeniu.
– Tak.
Na twarzy archanioła igrał uśmieszek, jakby cień satysfakcji... i śmiertelnej koncentracji.
– Usiądźmy do śniadania i porozmawiajmy.
Wściekła na siebie, że pozwoliła się tak zauroczyć, ugryzła się mocno w policzek. Nie zamierzała pozwolić, by znów wciągnął ją w tę pułapkę. Rafael najwyraźniej zdawał sobie sprawę, jakie wrażenie wywiera na śmiertelnikach jego niezwykła uroda. A zatem był jedynie aroganckim sukinsynem, któremu powinna się bez problemu postawić.
Odsunął krzesło, po czym zastygł w bezruchu. Łowczyni zatrzymała się o krok od stołu, mając bolesną świadomość, jak bardzo przeciwnik przewyższa ją wzrostem i siłą. Rzadko zdarzało się, by poczuła się mała lub słaba. Archanioł – bez żadnego wysiłku – sprawił, że poczuła jedno i drugie, czym rozwścieczył ją tak, że nagle zapragnęła odwetu.
– Nie lubię, gdy ktoś staje mi za plecami.
W jego błękitnych oczach pojawił się błysk zaskoczenia.
– To raczej ja powinienem obawiać się ciosu w plecy. W końcu to ty masz przy sobie ukrytą broń.
Nietrudno było się tego domyślić. Łowcy zawsze chodzili uzbrojeni.
– Różnica polega na tym, że ja mogę zginąć.
Z rozbawieniem machnął ręką, po czym obszedł stół dookoła. Jego skrzydła dotknęły kafelków, pozostawiając smugę błyszczących drobinek złota. Elena była przekonana, że zrobił to specjalnie. Aniołowie nie zawsze rozsiewali anielski pył. Jednak, gdy już do tego dochodziło, zarówno ludzie jak i wampiry byli gotowi wyzbierać go do ostatniego ziarnka. Jeden pyłek tej substancji był wart więcej niż diament bez skazy.
Jeśli Rafael sądził, że łowczyni padnie na kolana i zacznie go zgarniać rękami, to był w błędzie.
– Nie boisz się mnie – stwierdził.
Nie była na tyle głupia, by kłamać.
– Jestem przerażona. Jednak założyłam, że nie wezwałeś mnie tutaj tylko po to, by zepchnąć mnie z dachu.
Jego usta wykrzywiły się w uśmiechu, jakby powiedziała coś zabawnego.
– Usiądź, Eleno. – Jej imię zabrzmiało w jego ustach niczym zaklęcie, jakby poznając je, zdobył nad nią władzę. – Masz rację, nie zamierzam cię zabić. W każdym razie nie dzisiaj.
Łowczyni usiadła, zwrócona plecami do windy. Rafael, niczym staroświecki dżentelmen, czekał, aż ona zajmie miejsce, po czym ułożył skrzydła na specjalnie zaprojektowanym oparciu i sam usiadł.
– Ile masz lat? – wyrwało się Elenie, nim zdołała zdusić w sobie ciekawość.
Archanioł uniósł kształtną brew.
– Nie masz ani krzty instynktu samozachowawczego? – Jego głos zabrzmiał spokojnie, ale kryła się w nim stal.
Kobieta poczuła, że lodowate mrówki przechodzą jej po krzyżu.
– Można powiedzieć, że nie – w końcu jestem łowcą.
W głębi błękitnych oczu mignęło coś ciemnego i śmiertelnie groźnego.
– Urodzona łowczyni. Nie wyszkolona.
– Tak.
– Ile wampirów schwytałaś lub zabiłaś?
– Wiesz ile. To dlatego tu jestem.
Znów zerwał się wiatr i tym razem powiew był dość silny, by zakołysać filiżankami i wyrwać parę kosmyków z jej koka. Nie próbowała teraz poprawiać fryzury. Nie spuszczała wzroku z archanioła, który spoglądał na nią niczym wielki drapieżnik na schwytanego królika.
– Opowiedz mi o swoich zdolnościach. – Tym razem był to zwykły rozkaz. Archanioł przestał się nią bawić.
Elena oparła się pokusie, by odwrócić wzrok, mimo że musiała w tym celu wbić paznokcie w udo.
– Wyczuwam wampiry po zapachu. Potrafię wskazać wampira w tłumie. To wszystko.
Była to zupełnie nieprzydatna umiejętność – chyba że dla łowcy. W takim przypadku określenie „wybór przyszłego zawodu” można było uznać za oksymoron.
– W jakim wieku musi być wampir, abyś mogła go wyczuć?
Było to bardzo dziwne pytanie i Elena przez chwilę rozważała odpowiedź.
– Najmłodszy, jakiego kiedykolwiek wytropiłam, miał dwa miesiące. To bardzo skrajny przypadek. Większość wampirów woli odczekać przynajmniej rok, zanim zdecydują się spróbować jakichś numerów.
– A zatem nigdy nie miałaś kontaktu z bardzo młodym?
Łowczyni nie miała pojęcia, do czego zmierza jej gospodarz.
– To zależy, jak zdefiniować kontakt. Widziałam je, ale nie próbowałam z nimi walczyć. Jesteś aniołem, więc na pewno wiesz, że wampiry dość kiepsko funkcjonują przez pierwszy miesiąc po Przemianie.
Stąd popularny wizerunek wampirów jako bezmyślnych zombie. Przez pierwsze kilka tygodni te stworzenia były naprawdę odstręczające. Oczy miały szeroko otwarte, ale nie widać w nich było ani śladu rozumu. Ich ciało było blade i sflaczałe, ruchy zupełnie nieskoordynowane. Właśnie dlatego grupy ekstremistów najczęściej atakowały młode wampiry. Większości ludzi łatwiej przychodziło torturowanie kogoś, kto wyglądał jak chodzące zwłoki, niż osoby, która mogłaby zostać ich najlepszym kumplem. Albo – jak w przypadku Eleny – szwagrem.
– Młode nie potrafią nawet zdobywać pokarmu, nie mówiąc już o planowaniu ucieczki.
– Przeprowadzimy jednak pewien test – oznajmił archanioł, po czym sięgnął po szklankę soku i upił łyk. – Zjedz coś.
– Nie jestem głodna.
Odstawił szklankę.
– To zniewaga krwi odmówić archaniołowi przy jego stole.
Elena nigdy nie słyszała tego określenia, ale słowo „krew” nie wróżyło nic dobrego.
– Jadłam już śniadanie w domu – skłamała. W rzeczywistości z trudem była w stanie przełknąć trochę wody.
– Więc napij się – powiedział rzeczowo, a ona wiedziała, że oczekiwał bezwarunkowego posłuszeństwa. Poczuła, że coś w niej pęka.
– Albo co?
Wiatr ucichł. Nawet chmury wyglądały, jakby zamarły w miejscu.
Śmierć szeptała jej do ucha.Rozdział 3Jej instynkt krzyczał, że powinna wydobyć nóż z buta, zadać szybki cios, a potem wynosić się jak najszybciej, ale zmusiła się, by siedzieć bez ruchu. Prawdopodobnie nie przebiegła by nawet dwóch metrów, zanim Rafael by ją dopadł, a potem połamał jej wszystkie kości.
Tak właśnie zrobił z pewnym wampirem, który zamierzał go zdradzić.
Znaleziono go na samym środku Times Square. Żył jeszcze i wciąż usiłował krzyczeć: „Nie! Rafaelu, proszę!”. Jednak jego głos brzmiał jak ledwie dosłyszalny skrzek, a żuchwa wisiała na ścięgnach. W wielu miejscach brakowało kawałków mięśni.
Elena była wtedy na polowaniu w terenie – obejrzała tylko krótki film w wiadomościach. Wiedziała, że wampir leżał na chodniku przez trzy godziny, jęcząc z bólu, zanim przybyła po niego para aniołów. Wszyscy mieszkańcy Nowego Jorku – ba, nawet całego kraju – wiedzieli, gdzie się znajduje, ale nikt nie odważył się pomóc wampirowi, który miał wypalone na czole znamię Rafaela. Archanioł pragnął, by wszyscy ujrzeli, w jaki sposób karze zdrajców, chciał przypomnieć ludziom, kim jest i do czego jest zdolny. Teraz sam dźwięk jego imienia wywoływał paraliżujący strach.
Jednak Elena nie zamierzała klękać przed nikim. Złożyła sobie obietnicę tej samej nocy, gdy jej ojciec oznajmił, że ma paść na kolana i błagać o litość, a wtedy być może przyjmie ją z powrotem na łono rodziny.
Nie rozmawiała z ojcem już od dziesięciu lat.
– Powinnaś o siebie dbać – powiedział w końcu Rafael.
Elena miała ochotę odetchnąć z ulgą, ale w powietrzu wciąż wisiała niewypowiedziana groźba.
– Nie lubię toczyć gierek.
– To się naucz – odparł, odchylając się na oparcie. – Jeśli oczekujesz wyłącznie szczerości, nie pożyjesz za długo.
Czując, że zagrożenie chwilowo minęło, Elena rozwarła dłonie. Prawie syknęła z bólu, gdy krew napłynęła do zdrętwiałych palców.
– Nie powiedziałam, że spodziewam się szczerości. Ludzie kłamią. Wampiry także. Nawet... – przerwała w ostatniej chwili.
– Chyba nie zamierzasz teraz udawać, że jesteś taktowna? – spytał z rozbawieniem archanioł, ale jego złośliwość była niczym żyletka gładząca nagą skórę.
Elena spojrzała na jego idealne rysy i pomyślała, że nigdy w życiu nie spotkała bardziej niebezpiecznej istoty. Rafael mógł ją zabić równie łatwo, jak ona zabiłaby komara czy muchę. Powinna o tym pamiętać, niezależnie od tego, jak bardzo nie podobała jej się ta świadomość.
– Wspomniałeś coś o teście.
Jego skrzydła poruszyły się lekko. Były naprawdę imponujące i Elena złapała się na tym, że patrzy na nie z zazdrością. Umiejętność latania... cóż za wspaniały dar.
Rafael spojrzał na coś ponad jej ramieniem.
– To nie tyle test, ile eksperyment.
Nie musiała się nawet odwracać.
– Stoi za mną wampir.
– Jesteś pewna? – spytał z nieprzeniknioną miną.
Zwalczyła chęć, by spojrzeć.
– Tak.
Przez chwilę zastanawiała się, co jest bardziej niebezpieczne – odwrócić się plecami do nieprzewidywalnego archanioła, czy do nieznajomego wampira. W końcu ciekawość wygrała. Na twarzy Rafaela widniał dziwny wyraz zadowolenia i była ciekawa, co może być tego przyczyną.
Odwróciła się całym ciałem, tak by kątem oka wciąż widzieć Rafaela. Potem spojrzała na dwie... istoty stojące za jej plecami.
– O, Jezu.
– Możecie odejść – rozkazał krótko Rafael. Oczy wampira, który nieco bardziej przypominał człowieka, wypełniły się bezbrzeżnym strachem. Drugi odpełzł w panice niczym bezrozumne zwierzę.
Elena odprowadziła je wzrokiem, póki nie zniknęły w windzie.
– W jakim wieku był... – przełknęła ślinę. Nie była w stanie nazwać tego stwora wampirem. Ale nie był on również człowiekiem.
– Erik został Przemieniony wczoraj.
– Nie sądziłam, że w tym wieku potrafią już chodzić. – Próbowała przybrać profesjonalny ton, choć wciąż była w szoku.
– Z pewną pomocą tak. – Ton Rafaela sugerował, że nie zamierza udzielać żadnych dodatkowych wyjaśnień. – Bernal jest... nieznacznie starszy.
Elena sięgnęła po sok, którego wcześniej odmówiła, próbując pozbyć się zapachu wampira, który atakował ją ze wszystkich stron. Starsze wampiry nie wydzielały tak nieprzyjemnych woni – po prostu pachniały wampirem, tak jak ona pachniała człowiekiem. Jednak zupełnie młode wydzielały charakterystyczną woń zgniłej kapusty i gnijącego mięsa. Po kontakcie z tak młodym wampirem zwykle kąpała się po trzy razy. Gdy po raz pierwszy zobaczyła świeżo Przemienionego wampira, myślała, że już nigdy nie pozbędzie się tego zapachu.
– Nie sądziłem, że doświadczonego łowcę tak poruszy widok świeżo Przemienionych – stwierdził Rafael. Jego twarz pogrążyła się w cieniu. Elena dopiero po chwili zorientowała się, że lekko uniósł skrzydła. Zastanawiając się, czy może to oznaczać koncentrację czy złość, odstawiła szklankę.
– Nie w tym rzecz – wyjaśniła. Początkowe wrażenie obrzydzenia powoli mijało. – Chodzi o ten zapach: mam wrażenie, jakby cały język porósł mi sierścią. Nieważne, jak długo się potem szoruję, nie mogę się go pozbyć.
Rafael wyglądał na zainteresowanego.
– Wrażenie jest tak silne?
Elena zadrżała i rozejrzała się po stole w poszukiwaniu czegoś, czym mogłaby zająć ręce. Rafael podsunął jej połówkę grejpfruta, a ona ujęła go z wdzięcznością.
– Mhm… – mruknęła, wbijając łyżeczkę w owoc. Zapach kwaśnego soku cytrusa trochę przytłumił smród wampira. Teraz przynajmniej mogła pozbierać myśli.
– Gdybym poprosił cię o znalezienie Erika, potrafiłabyś to zrobić?
Znów przeszedł ją dreszcz na wspomnienie tych niemal martwych oczu. Nic dziwnego, że ludzie uważali wampiry za chodzące trupy.
– Chyba nie. Jest za młody.
– A Bernala?
– Jest teraz na parterze. – Zapach świeżo Przemienionego był tak intensywny, że przenikał cały budynek. – W holu.
Biało-złociste skrzydła ocieniły stół, gdy Rafael powoli klasnął w dłonie.
– Bardzo dobrze, Eleno.
Spojrzała na niego znad grejpfruta, zdając sobie sprawę, że niepotrzebnie udowodniła swoją wartość. Powinna udawać, że nic nie wyczuwa i w ten sposób wykręcić się od tej roboty. Cholera. Teraz jednak przynajmniej wiedziała, na czym miało polegać zadanie.
– Chcesz, bym wytropiła renegata?
Archanioł jednym płynnym ruchem uniósł się z krzesła.
– Zaczekaj chwilę.
W oszołomieniu patrzyła, jak podchodzi do krawędzi dachu. Jego sylwetka była tak majestatyczna, że samo patrzenie na jego ruchy sprawiało, że serce łowczyni zamierało z zachwytu. Nie miało żadnego znaczenia, że to tylko fasada – w rzeczywistości archanioł był równie zabójczy jak nóż do patroszenia, który nosiła przymocowany do uda. Nikt, nawet ona, nie był w stanie zaprzeczyć, że archanioł Rafael jest istotą, która przyszła na świat, by ją podziwiać. By oddawać jej cześć.
Ta myśl gwałtownie wyrwała ją z zamyślenia. Odsunęła krzesło i wpatrzyła się oskarżycielsko w jego plecy. Czyżby próbował mieszać jej w głowie? Wtedy on odwrócił się gwałtownie i spojrzała prosto w przepastny błękit. Przez chwilę wydawało jej się, że odpowiedział na jej pytanie. Potem odwrócił się i... zszedł z dachu.
Podskoczyła przerażona. Za chwilę poczerwieniała z zakłopotania, bo archanioł uniósł się z powrotem w górę, wylatując na spotkanie anielicy, której Elena wcześniej nie widziała. Była to Michaela. Wyglądała niczym kobieca wersja Rafaela, jej uroda była tak przejmująca, że łowczyni czuła jej moc nawet z daleka. Zdała sobie sprawę, że patrzy na powietrzne spotkanie dwojga archaniołów.
– Sara w życiu mi nie uwierzy – szepnęła. Była tak podekscytowana, że przez chwilę zapomniała nawet o wszechobecnym smrodzie młodego wampira. Widziała już Michaelę na zdjęciach, jednak nic nie mogło równać się z rzeczywistością.
Archanielica miała cerę koloru wysokogatunkowej mlecznej czekolady i burzę lśniących włosów, które sięgały jej aż do pasa. Jej figura w kształcie klepsydry, była jednocześnie krągła i smukła. Jej skrzydła miały odcień połyskującego brązu i lśniły wspaniale na tle ciemnej skóry. Jej twarz…
– Niezwykłe! – szepnęła.
Nawet z tej odległości widziała, że twarz Michaeli była wcieloną doskonałością. Łowczyni zdawało się nawet, że widzi kolor jej oczu – głęboka, szmaragdowa zieleń – ale wiedziała, że to tylko jej wyobraźnia. Byli za daleko.
Nie miało to wielkiego znaczenia. Twarz archanielicy nie tylko byłaby w stanie zatrzymać ruch uliczny, ale również spowodować kilka karamboli.
Elena zmarszczyła brwi. Mimo olśniewającej urody Michaeli nie miała problemu z zebraniem myśli. Co mogło oznaczać tylko, że ten arogancki niebieskooki dupek namieszał jej w głowie. Chciał, żeby go wielbiła? Jeszcze zobaczymy.
Nikt, nawet archanioł, nie zrobi ze mnie swojej kukiełki.
W tym samym momencie Rafael powiedział coś do swej towarzyszki i skierował się w stronę dachu. Tym razem wylądował bardziej efektownie. Elena mogłaby przysiąc, że na chwilę znieruchomiał, by lepiej zaprezentować wzór na wewnętrznej stronie skrzydeł. Wyglądały tak, jakby ktoś wziął pędzel umoczony w płynnym złocie, musnął nim górną krawędź skrzydła, po czym pociągnął go w dół, gdzie wzór był tak blady, że niemal niezauważalny.
Mimo tłumionej wściekłości musiała przyznać jedno: gdyby diabeł lub archanioł zaoferował jej własne skrzydła, byłaby gotowa zaprzedać mu duszę.
Jednak aniołowie nie Przemieniali ludzi w aniołów – potrafili tworzyć tylko krwiopijcze wampiry. Nikt nie wiedział, skąd się biorą aniołowie. Elena przypuszczała, że rozmnażają się mniej więcej tak samo jak ludzie, choć nigdy w życiu nie widziała małego aniołka.
Jej myśli znów rozproszył widok wdzięku Rafaela, który zmierzał w jej kierunku. Tak uwodzicielski, tak...
– Wynoś się z mojej głowy!
Rafael zamarł w bezruchu.
– Zamierzasz użyć tego noża? – spytał. Jego słowa były zimne jak lód. W powietrzu rozszedł się zapach krwi.
Elena spojrzała w dół i stwierdziła, że zaciska rękę na ostrzu noża, który odruchowo wydobyła z pochwy na kostce. Nigdy w życiu nie popełniła podobnego błędu. Archanioł zmuszał ją, by się okaleczyła, demonstrując, że jest dla niego tylko zabawką. Zamiast próbować się opierać, Elena ścisnęła mocniej.
– Chcesz, bym dla ciebie pracowała. Zgoda. Ale nie pozwolę sobą manipulować.
Archanioł spojrzał na krew ściekającą na ziemię. Nie odpowiedział.
– Może i jesteś w stanie kontrolować mój umysł – ciągnęła, patrząc na jego szyderczy grymas – ale gdyby to wystarczyło, nigdy w życiu byś mnie nie zatrudnił. Potrzebujesz mnie, Eleny Deveraux, nie kolejnego wampirzego pachołka.
Jej dłoń rozwarła się w gwałtownie, gdy archanioł nakazał jej puścić ostrze. Nóż upadł na ziemię z głuchym stukotem, tłumionym przez kałużę krwi. Łowczyni nie poruszyła się ani o centymetr, nie próbowała też tamować krwawienia.
A gdy Rafael stanął zaledwie krok od niej, nawet nie drgnęła.
– A więc wydaje ci się, że masz mnie w garści? – spytał. Niebo było zupełnie bezchmurne, jednak Elena poczuła, jak wściekły podmuch rozsypuje jej włosy.
– Nie – odparła. Pozwoliła, by jego zapach – świeży, czysty zapach morza – ostatecznie zabił zapach wampira. – Jestem gotowa odejść stąd w tej chwili i zwrócić depozyt wpłacony na konto Gildii.
Archanioł podniósł ze stołu serwetkę i obwiązał jej rękę.
– Obawiam się – stwierdził – że nie ma takiej możliwości.
Zaskoczona tym nagłym gestem życzliwości, zacisnęła dłoń.
– Dlaczego?
– Chcę, byś się tym zajęła – odpowiedział. Dla archanioła był to prawdopodobnie dostateczny powód.
– O co chodzi? O odnalezienie zbiega?
– Tak.
Poczuła, że ulga zalewa ją niczym deszcz, którego zapach już wyczuwała w powietrzu. Ale nie – to był zapach archanioła, ta woń świeżej wody.
– Na początek muszę obejrzeć jaki przedmiot, który wampir ostatnio nosił przy sobie. Jeśli wiesz, w jakiej okolicy mogę go znaleźć, to jeszcze lepiej. Jeśli nie, poproszę o pomoc wywiadowców Gildii żeby posprawdzali środki transportu publicznego, numery kont i takie rzeczy. Ja będę tropić na ziemi – ciągnęła, a jej umysł po kolei rozważał i odrzucał kolejne opcje.
– Nie zrozumiałaś, Eleno. Nie zamierzam cię prosić o znalezienie wampira.
Urwała wpół zdania.
– Chcesz znaleźć człowieka? Cóż, pewnie mogę to zrobić, ale nie ma niczego, co dawałoby mi przewagę nad jakimkolwiek detektywem.
– Zgaduj dalej.
Nie wampir. Nie człowiek. Zostawał tylko...
– Czy to... anioł? – spytała szeptem.
– Nie.
Poczuła przypływ ulgi, ale wtedy Rafael doprecyzował:
– To archanioł.
Łowczyni patrzyła na niego w osłupieniu.
– Żartujesz.
Jego kości policzkowe odcinały się ostro pod gładką, opaloną skórą.
– Nie. Rada Dziesięciu nigdy nie żartuje.
Poczuła, że żołądek skręca jej się ze strachu na samą wzmiankę o Radzie. Jeśli jej pozostali członkowie choć trochę przypominali Rafaela, miała nadzieję, że nigdy nie stanie przed obliczem tego szanownego grona.
– Dlaczego tropicie archanioła?
– Nie musisz tego wiedzieć – odparł kategorycznie. – Powiem tylko, że jeśli zdołasz go odnaleźć, otrzymasz wynagrodzenie tak hojne, że prawdopodobnie nie zdołasz go wydać do końca swojego życia.
Elena spojrzała na zakrwawioną serwetkę.
– A jeśli nie zdołam?
– Nie zawiedź mnie, Eleno – odparł. Jego wzrok pozostał spokojny, lecz uśmiech wyrażał rzeczy, których lepiej było nie ujmować w słowa. – Intrygujesz mnie. Nie zmuszaj mnie, bym cię ukarał.
Przypomniała sobie tamtego wampira leżącego na Times Square, ten nędzny szczątek, który kiedyś był rozumną istotą... Tak wyglądała jego definicja kary.


Rozdział 4Elena siedziała w Central Parku, patrząc na kaczki pływające po stawie. Przychodziła tu zwykle, gdy musiała nad czymś pomyśleć, jednak dziś nie była w stanie się skupić. Teraz zastanawiała się w kółko nad tym, czy kaczki mają sny.
Przypuszczała, że raczej nie. O czym właściwie mogłaby śnić taka kaczka? O świeżym chlebie i miłym locie do... a gdzie kaczki odlatują na zimę? Lot... Nagle do głowy napłynęły jej obrazy – piękne, przyprószone złotem skrzydła, władcze spojrzenie, błysk anielskiego pyłu. Potarła oczy, próbując odegnać to wspomnienie. Bezskutecznie. Czuła się, jakby Rafael zahipnotyzował ją, podsuwając jej wizje dokładnie tych rzeczy, o których nie miała ochoty myśleć. Niewątpliwie byłby do tego zdolny, łowczyni podejrzewała jednak, że nie miał na to dość czasu. Zabawiła na Wieży niecałą minutę, licząc od chwili, w której ostrzegł ją, by go nie zawiodła. Co dziwne – pozwolił jej odejść bez przeszkód.
Kaczki zaczęły bić się między sobą, kwacząc przeraźliwie. Ech! – żeby nawet kaczki nie potrafiły się zachować spokojnie? Jak tu myśleć przy takim hałasie? Łowczyni westchnęła i odchyliła się na oparcie parkowej ławeczki, spoglądając w bezchmurne, błękitne niebo. Przypominało jej oczy Rafaela.
Parsknęła w duchu.
Jego kolor tak samo przypominał przenikliwy błękit oczu archanioła jak równo oszlifowana cyrkonia przypominała prawdziwy diament. Blada imitacja. Mimo wszystko, wyglądało ładnie. Pomyślała, że jeśli będzie się w nie wpatrywać dość długo, może zdoła zapomnieć o tych niepokojących wizjach. Na przykład teraz. Wyraźnie widziała, jak błękit zamienia się w biel i złoto.
Marszcząc brwi, próbowała uwolnić się od tego złudzenia.
Kątem oka dostrzegła nitki złotego puchu. Jej serce szamotało się niczym przerażony królik.
– Śledziłeś mnie?
– Miałem wrażenie, że chcesz pomyśleć w samotności.
– Możesz zwinąć to skrzydło? – spytała grzecznie. – Zasłania mi widok.
Skrzydło zwinęło się z cichym szelestem, który już do końca życia miał się jej kojarzyć z ruchem jego skrzydeł.
– Nie spojrzysz na mnie, Eleno?
– Nie – odparła, nie opuszczając wzroku. – Gdy na ciebie patrzę, wszystko staje się skomplikowane.
W odpowiedzi usłyszała w głowie niski, gardłowy śmiech.
– Unikanie mojego wzroku nic ci nie da.
– Tak właśnie myślałam – odparła, czując, że gniew pali jej wnętrzności niczym żarzący się węgiel. – Czy właśnie tak uwodzisz swoje ofiary? Zmuszasz kobiety, by padały ci do stóp?
Cisza. Potem dźwięk rozwijanych i składanych gwałtownie skrzydeł.
– Marnujecie życie.
Zaryzykowała krótkie spojrzenie. Rafael stał na brzegu stawu, zwrócony twarzą do niej, a jego błękitne oczy były teraz ciemne jak nocne niebo.
– Hej, przecież i tak umrę – stwierdziła nonszalancko. Ta świadomość dodała jej odwagi. –Sam tak powiedziałeś – możesz mi wleźć do głowy, kiedy tylko zechcesz. To pewnie zresztą nie ostatnia z twoich sztuczek.
Archanioł majestatycznie skinął głową. Opromieniony blaskiem słońca wyglądał oszałamiająco. Jak mroczny bóg. Elena wiedziała, że sama wpadła na to porównanie. To, co zdawało jej się w Rafaelu najbardziej odpychające, było również najbardziej atrakcyjne.
Władza.
Nie mogła nawet marzyć o pokonaniu tej istoty. Pewna część jej duszy doceniała ten rodzaj siły, choć pozostała część kipiała w tym czasie z wściekłości.
– Jeżeli ty potrafisz tyle różnych rzeczy, to do czego zdolny jest ten drugi? – odwróciła się, by nie patrzeć na zbyt uwodzicielski wyraz jego twarzy. Spojrzała na kaczki. – Gdy tylko się zbliżę, przerobi mnie na mielonkę.
– Otrzymasz ochronę.
– Pracuję sama.
– Nie tym razem. – W jego głosie zabrzmiała czysta stal. – Uram lubi zadawać ból. Markiz de Sade był jego uczniem.
Elena nie miała zamiaru okazać, jak bardzo ją to przeraziło.
– Ach.!A zatem kręci go perwersyjny seks.
– Można to tak ująć – zgodził się Rafael. Jakimś cudem zdołał ująć w tym zdaniu, krew, ból i strach torturowanych. Elena poczuła, że zalewa ją fala emocji, podchodzi do gardła, nie pozwala oddychać...
– Przestań! – wykrzyknęła, patrząc mu prosto w oczy.
– Wybacz – lekko skrzywił wargi. – Jesteś bardziej wrażliwa niż się spodziewałem.
Łowczyni nie uwierzyła w ani jedno słowo.
– Opowiedz mi o tym archaniele – poleciła. Nie wiedziała na jego temat praktycznie nic, oprócz tego, że rządził paroma krajami w Europie Wschodniej.
– To twoja ofiara – odparł Rafael. Wyraz jego twarzy stał się nieprzenikniony, oczy były niemal czarne. Wyglądał teraz jak grecki posąg, odległy i nieruchomy. – To wszystko, co musisz wiedzieć.
– Nie mogę tak pracować! – wykrzyknęła, po czym wstała, zachowując odpowiedni dystans. – Osiągam dobre wyniki właśnie dzięki temu, że potrafię wczuć się w położenie ofiary, przewidzieć, dokąd się uda, co zrobi i z kim się skontaktuje.
– Polegaj na swoim darze.
– Nawet gdybym potrafiła wyczuć archaniołów, to i tak nie mam żadnych magicznych zdolności – zauważyła sfrustrowana. – Potrzebuję jakiegoś punktu zaczepienia. Muszę przeanalizować jego osobowość, sposób zachowania.
Odległość między nimi znów skurczyła się niebezpiecznie.
– Nie sposób przewidzieć jego zachowania. Jeszcze nie teraz. Musimy zaczekać.
– Na co?
– Na krew.
Na dźwięk tego słowa poczuła, że lodowaty strach rozlewa jej się po wnętrznościach. – Co on zrobił?
Rafael uniósł rękę i wyciągniętym palcem musnął jej policzek. Elena drgnęła gwałtownie. Nie z bólu, wręcz przeciwnie. Poczuła dreszcz, jakby jego dotyk sięgał wprost do jej najgłębszej, najbardziej kobiecej części. Jeden dotyk wystarczył, by stała się zadziwiająco wilgotna. Jednak nie zamierzała się poddawać.
– Co on takiego zrobił? – powtórzyła.
Palec jego dłoni zsunął się na linię szczęki, po czym przez chwilę gładził jej szyję, dając jej niewyobrażalną i zupełnie niechcianą rozkosz.
– Nie musisz tego wiedzieć. W niczym ci to nie pomoże.
Z wysiłkiem uniosła rękę i odepchnęła jego dłoń, wiedząc, że opiera się tylko dzięki temu, że archanioł postanowił jej na to zezwolić.
– I jak? Skończyłeś już swoje erotyczne gierki? – zapytała prosto z mostu.
Jego uśmiech był tym razem wyraźniejszy, a czarne oczy przybrały odcień kobaltu. Był żywy. Elektryzujący.
– Nawet nie dotknąłem, twego umysłu, łowco Gildii.
O, cholera.


* * *Próbował ją okłamać. Elena westchnęła z ulgą i padła na sofę. Nie była przecież tak głupia, by polecieć na archanioła. Pozostawała zatem opcja numer dwa: Rafael bawił się jej umysłem, a próba zaprzeczenia była po prostu kolejnym element gry.
Jakiś irytujący głos w głębi umysłu podpowiadał jednak, że nie pasuje to do wizerunku Rafaela, jaki dotąd znała. Wtedy na dachu nie próbował ukryć, że manipulował jej umysłem. Kłamstwo było poniżej jego godności.
– Bzdura! – zaprzeczyła sama sobie.
Tak naprawdę niewiele o nim wiedziała. Archanioł z pewnością manipulował ludźmi już od wielu lat – od stuleci. I miał w tym dużą wprawę. Był ekspertem.
A ona była teraz zdana na jego łaskę.
Chyba że zmienił zdanie, odkąd wróciła z parku.
Z nadzieją włączyła laptopa stojącego na stoliku przy łóżku i zalogowała się na swoje konto w Gildii. W historii rachunku znalazła niepokojąco wysoką zaliczkę.
– Za dużo zer – mruknęła. Wzięła głęboki oddech i policzyła jeszcze raz. – Wciąż za dużo.
Tak dużo, że hojna zapłata pana Ebose'ego wyglądała przy tym jak reszta z zakupów. Mokrymi od potu rękami skierowała kursor w dół. Płatność została dokonana przez „Wieżę Archanioła: Manhattan”. To było od początku jasne, jednak widok tych słów wypisanych czarno na białym przeszył ją niczym prąd elektryczny. Umowa została zawarta. Teraz już oficjalnie pracowała dla Rafaela. I tylko dla niego.
Jej status w Gildii został zmieniony z „Aktywna” na „Zakontraktowana na czas nieokreślony”.
Zamknęła laptopa, po czym w zamyśleniu zaczęła przyglądać się strzelistej budowli za oknem. Nie mogła uwierzyć, że zaledwie dziś rano stała na jej szczycie, a do tego odważyła się sprzeciwić archaniołowi, ale najbardziej nie mogła uwierzyć w to, czego przyszło jej dokonać. Poczuła, że w żołądku kłębi jej się rój owadów, powodując mdłości, panikę i... dziwne podniecenie. Takie zadania przechodziły później do legendy. Oczywiście, aby osiągnąć status legendy, przede wszystkim należało umrzeć.
Dzwonek telefonu wspaniałomyślnie przerwał te rozmyślania.
– Czego?
– Ja też się cieszę, że cię słyszę. – W słuchawce rozległ się radosny głos Sary.
Elena nie dała się oszukać. Jej przyjaciółka nie została awansowana na stanowisko dyrektora Gildii z powodu swego pogodnego usposobienia. Ta kobieta miała stalowe nerwy i determinację godną bullteriera.
– Nie mogę ci nic powiedzieć – odparła bez owijania w bawełnę. – Więc nawet nie pytaj.
– Nie daj się prosić, Ellie. Wiesz, że potrafię dochować tajemnicy.
– Nie. Jeśli cokolwiek powiem, będzie musiał cię zabić.
Rafael podkreślił to bardzo wyraźnie, nim pozwolił jej odejść z Central Parku.
Zabiję każdego, komu o tym wspomnisz. Mężczyznę, kobietę czy dziecko. Bez żadnych wyjątków.
– Nie wygłupiaj się – parsknęła Sara. – Ja przecież...
– Wiedział, że o to spytasz – odparła ponuro łowczyni, przypominając sobie słowa archanioła, wygłoszone zwodniczo lekkim tonem. Jego głos brzmiał jak syk ostrza wysuwanego z aksamitnej pochwy.
– Och.
– Obiecał, że jeśli powiem choć słowo, zabije ciebie i Deacona, ale na tym się nie skończy. Potem zrobi to samo z Zoe.
Okrzyk furii, który rozległ się w słuchawce, stanowił kwintesencję matczynej miłości.
– Co za gnojek!
– Pełna zgoda.
Przez dłuższą chwilę Sara zdawała się zbyt oburzona, by wydobyć głos.
– Jeśli posunął się do takich pogróżek, to musi być coś ważnego.
– Widziałaś zaliczkę?
– Jeszcze się pytasz? Myślałam, że ktoś z księgowości się pomylił i przelał na twoje konto całą sumę, zamiast procentowego wynagrodzenia – gwizdnęła z podziwu. – Dziecino, to poważna forsa!
– Wcale jej nie chcę! – wykrzyknęła bezradnie. Język aż jej się wyrywał, by opowiedzieć komukolwiek o tym beznadziejnym zadaniu. Najchętniej Sarze, albo nawet temu idiocie Ransomowi. – Widzisz? Już na samym wstępie chce mnie odciąć od moich najlepszych przyjaciół! – Elena poczuła, że dłoń sama zaciska jej się w pięść.
zczegóły. Wielkie rzeczy. Sama się wszystkiego domyślę. Mam zresztą pewne podejrzenia.
Elena poczuła przypływ nadziei.
– Tak?
– Wampir zabójca? – spytała przyjaciółka. – Wiem, że nie możesz odpowiedzieć. Ale o co innego mogłoby mu chodzić?
Elenie opadły ręce.
– Pamiętasz tego renegata?
– Było ich paru – odparła lekkim tonem, mimo że po plecach przeszedł jej ostrzegawczy dreszcz.
– Jakieś dwadzieścia lat temu. Uczyliśmy się o tym w Gildii.
Osiemnaście, nie dwadzieścia, pomyślała Elena.
– Slater Patalis – odparła. To imię pozostawiało w ustach smak koszmaru, o którym nie chciała opowiadać nikomu, nawet najlepszej przyjaciółce. – Ilu zabił? – spytała, mając nadzieję, że Sara nie zdoła niczego wyczuć.
– Według oficjalnych danych, pięćdziesiąt dwie osoby w ciągu jednego miesiąca – odparła ponuro.
– Nieoficjalnie, prawdopodobnie było ich więcej. – Coś zaskrzypiało i Elena niemal ujrzała oczami wyobraźni, jak Sara odchyla się na oparcie wielkiego skórzanego fotela, który kochała niczym drugie dziecko. – Odkąd zostałam dyrektorem, mam dostęp do różnych tajnych dokumentów.
– Chcesz się podzielić tą wiedzą? – spytała Elena, starając się ignorować echa przeszłości, której już nic nie mogło zmienić.
– Hmmm, czemu nie. W końcu jesteś moim zastępcą w każdym sensie tego słowa, poza oficjalnym.
– Ech – Elena pokazała język. – Praca za biurkiem to nie dla mnie.
– Szybko się przyzwyczaisz – Sara zaśmiała się pobłażliwie. – W każdym razie oficjalna wersja głosi, że Slater był niezrównoważony psychicznie, jeszcze zanim został Przemieniony i jakoś zdołał to ukryć. Podobno cierpiał na kilka zaburzeń osobowości.
Aż do tej chwili, Elenie zdawało się, że zna każdy makabryczny szczegół dotyczący życia i zbrodni najsłynniejszego współczesnego wampira zabójcy.
– Tak, podawali informacje o molestowaniu w dzieciństwie i znęcaniu się nad zwierzętami – dodała. – Klasyczny profil seryjnego zabójcy.
– Zbyt klasyczny – zauważyła Sara. – To stek bzdur. Gildia napisała go pod naciskiem Rady.
Przez ułamek sekundy Elena nabrała strasznych podejrzeń, że Slater Patalis wcale nie zginął – że Rada zachowała go przy życiu z sobie tylko wiadomych powodów. Jednak chwilę później, napłynęły wspomnienia. Nie tylko widziała film dokumentalny z autopsji – wślizgnęła się nawet do magazynu i ukradła fiolkę jego krwi.
Wampir, szeptała krew, wampir. A gdy odkorkowała fiolkę, płyn zamruczał do niej hipnotycznym głosem Slatera:
Chodź tu, mały łowco. Spróbuj.
Ugryzła się z całej siły w wargę, by zwalczyć to wspomnienie. Przynajmniej do czasu, gdy zaśnie.
– Powiesz, jak było naprawdę?
– Slater, jako kandydat, był całkiem normalny – odparła Sara. – Aniołowie są wprost fanatyczni w prześwietlaniu wybranych kandydatów. Został sprawdzony, prześwietlony, zbadany, prawie że wypatroszony. Zrobiono mu wszystkie możliwe testy. Był czysty jak łza i zdrowy, zarówno na ciele, jak i na umyśle.
– Te pogłoski... – szepnęła Elena. – Zawsze sądziliśmy, że to miejskie legendy, ale jeżeli to prawda...
– … to znaczy, że istnieje jeden bardzo poważny efekt uboczny Przemiany. Istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że mózg kandydata zmutuje w sposób nieprzewidywalny. A owoc takiej Przemiany.... jest nie do końca ludzki.
Określanie wampirów jako “ludzkich” było wprawdzie niezręczne językowo, ale Elena wiedziała, co Sara ma na myśli. Wampiry były częścią ludzkości. Jak wielokrotnie udowodniono, mogły się łączyć w pary z ludźmi, a nawet rozmnażać. Spłodzenie potomka było w takich warunkach bardzo trudne, lecz jak najbardziej możliwe. Dzieci z mieszanych związków czasem cierpiały na anemię i inne dolegliwości, poza tym jednak były normalne. Większość definicji używanych w biologii głosiła: jeśli dwa osobniki mogą spłodzić ze sobą potomstwo, prawdopodobnie należą do tego samego gatunku.
Ta zasada nie stosowała się jednak do Rafaela i jego pobratymców. Aniołowie mieli wprawdzie całe rzesze wielbicieli – głównie wampirów, choć zdarzali się tam również wyjątkowo atrakcyjni ludzie. Jednak nie licząc rozpusty, Elena nigdy nie słyszała o potomstwie pochodzącym ze związku anioła z człowiekiem lub nawet z wampirem. Może aniołowie po prostu nie płodzili potomstwa? Może uważali wampiry za swoje dzieci.
Krew zamiast mleka, nieśmiertelność zamiast miłości.
Okrutna parodia rodzicielstwa. Jednak – co ona sama mogła wiedzieć o dzieciństwie?
– Posłuchaj – zwróciła się do Sary – potrzebny mi pełen dostęp do plików i baz Gildii.
– Nikt poza dyrektorem nie ma pełnego dostępu. – W głosie Sary zabrzmiała słynna stal Hazizów. – Obiecaj mi, że zastanowisz się nad objęciem stanowiska mojej asystentki, a wtedy dam ci to, o co prosisz.
– Musiałabym skłamać – zaprotestowała Elena – Oszalałabym za biurkiem.
– Kiedyś też tak myślałam, a teraz patrz. Jestem szczęśliwa jak norka.
– Co właściwie norki mają z tym wspólnego? – mruknęła Elena.
– Pojęcia nie mam. Powiedz chociaż, że się nad tym zastanowisz.
– Jest między nami pewna istotna różnica, pani dyrektor – zauważyła Elena. – Wybierz raczej kogoś, kto ma już rodzinę. Nie zawracaj sobie mną głowy.
Westchnienie.
– To że jesteś singielką nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Jesteś moją najlepszą przyjaciółką i uważam cię za siostrę pod każdym względem, nie licząc biologicznego.
Elena poczuła, że łzy napływają jej do oczu.
– Ja ciebie też.
Gdy rodzina Eleny ją wydziedziczyła, to właśnie Sara pomogła jej się pozbierać. Ich wieź była praktycznie nierozerwalna.
– Sama wiesz, że nie zostałam stworzona do bezpiecznej pracy. Jestem tropicielem. Łowcą. Samotnikiem.
– Dlaczego ja w ogóle próbuję cię namawiać? – spytała z westchnieniem Sara. – Daję ci te uprawnienia. Już wpisałam.
Właśnie to było najlepsze w organizacji Gildii – żadnej uciążliwej biurokracji. Łowcy sami wybierali sobie przełożonego, a następnie zostawiali mu podejmowanie najważniejszych decyzji. Żadnych zebrań, żadnego *****ania.
– Uhm.
W słuchawce rozległ się odgłos szybkiego uderzania w klawiaturę.
– Tylko pamiętaj – mam wrażenie, że dostęp do pewnych plików jest dyskretnie monitorowany.
– Przez kogo? – spytała Elena, ale poczuła, że już zna odpowiedź. – Na jakiej podstawie?
– Na tej samej, która pozwala im wynajmować moich ludzi bez słowa wyjaśnienia – wykrzyknęła ze złością Sara. – Nie po to zostałam dyrektorem, by niepotrzebnie narażać moich łowców. Rafael przekona się, że...
– Nie rób tego! – wykrzyknęła Elena. – Proszę cię, nie zbliżaj się do niego. Chce, żebym wykonała dla niego zadanie – tylko dlatego jeszcze żyję. W przeciwnym wypadku musiałabyś identyfikować dzisiaj moje zwłoki w kostnicy miejskiej.
– Na miłość boską, Ellie. Złożyłam przysięgę, by chronić swoich łowców. I nie zamierzam jej złamać, tylko dlatego że Rafael to wredny skur...
– Więc zrób to dla Zoe – przerwała Elena. – Chcesz, żeby wychowywała się bez matki?
– Ty suko! – Głos Sary przypominał głuchy warkot. – Gdyby nie to, że tak bardzo cię kocham, przyjechałabym tam zaraz nakopać ci do tyłka. Pieprzony szantaż emocjonalny.
– Obiecaj mi, Saro – nalegała Elena, zaciskając w dłoni słuchawkę, aż zabolały palce. – To polowanie będzie najtrudniejszym zadaniem w moim życiu. Nie chcę się w dodatku martwić o ciebie. Przyrzeknij.
W słuchawce zaległa długa cisza.
– Przyrzekam, że nie zbliżę się do Rafaela... chyba że znajdziesz się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Tylko tyle mogę obiecać.
– Wystarczy – zgodziła się Elena. Teraz musiała tylko dopilnować, by przyjaciółka nigdy nie dowiedziała się, że sama zgoda na ten interes oznacza niemal pewną śmierć. Jeden nierozważny krok i po herbacie. Coś zapiszczało w słuchawce.
– Mam drugie połączenie – oznajmiła Sara. – To pewnie Ash.
Ostatnie wieści głosiły, że Ashwini, zwana także Ash lub Ashblade, jest w Bayou, zajęta polowaniem na czarującego wampira z południa Stanów, którego zainteresowania obejmowały wkurzanie aniołów i zabawę w berka z łowcami.
– Wciąż jest w Luizjanie?
– Nie. Nasz południowiec postanowił pozwiedzać Europę – Sara prychnęła nieelegancko. – Wiesz – myślę, że któregoś dnia przebierze się miarka, a wtedy znajdą go gdzieś na środku rynku, nagiego, przebitego kołkiem, wysmarowanego miodem, z tabliczką „Ugryź się” na szyi.
– Poproszę bilet w pierwszym rzędzie – stwierdził Elena. Ze śmiechem odłożyła słuchawkę, potarła twarz rękami i stwierdziła, że czas zabrać się do pracy. Od tego zadania nie było ucieczki – równie dobrze mogła popróbować ocalić własną skórę.
Wyciągnęła koszulę zza paska, zmieniła eleganckie spodnie na dżinsy, związała włosy w koński ogon, po czym znów otworzyła laptopa. Nie podobała jej się myśl, że Rada może śledzić jej poczynania – nawet jeśli oficjalnie była jej pracodawcą – dlatego uruchomiła przeglądarkę internetową i użyła popularnej wyszukiwarki, zamiast logować się do bazy danych Gildii.
Wpisała pierwsze zapytanie „Uram”.


Rozdział 5Rafael zamknął za sobą drzwi i wkroczył do wielkiej biblioteki ukrytej w podziemiach eleganckiej posiadłości w Martha’s Vineyard. Na kominku płonął ogień, który stanowił tu jedyne źródło światła, nie licząc kinkietów, które dawały jednak więcej cienia niż blasku. W tym miejscu wyczuwało się ciężar wielu lat – milcząca informacja, że to pomieszczenie jest znacznie starsze niż wznoszący się ponad nim dom.
– A zatem decyzja podjęta – oznajmił, zajmując swoje miejsce. Naprzeciw paleniska ustawiono półkolem kilka foteli. Było tu zbyt gorąco, jak na jego gust, jednak część jego współbraci pochodziła z cieplejszych regionów i źle znosiła pierwsze zimowe chłody.
– Opowiedz nam o niej – polecił Charisemnon. – Opowiedz nam o łowczyni.
Rafael odchylił się na oparcie krzesła i potoczył wokół wzrokiem. Rada Dziesięciu rozpoczęła naradę, jednak nie obradowała w komplecie.
– Musimy znaleźć kogoś, kto zastąpi Urama.
– Jeszcze nie teraz. Przynajmniej dopóki... – szepnęła Michaela, tocząc wokół umęczonym wzrokiem. – Czy naprawdę musimy go ścigać?
Neha zacisnęła dłoń na ramieniu anielicy.
– Wiesz, że nie mamy wyboru. Nie można pozwolić, by zaspokajał swe obecne żądze. Jeśli ludzie kiedykolwiek się o tym dowiedzą.... – Pokręciła głową. Jej ciemne migdałowe oczy były pełne mroku. – Uznaliby nas za potwory.
– Już tak uważają – zauważył Eliasz. – Aby sprawować władzę, trzeba mieć w sobie coś z potwora.
Rafael nie mógł się z nim nie zgodzić. Eliasz był jednym z najstarszych – sprawował rządy już od kilku tysiącleci, a w jego oczach nie było nawet śladu ennui. Być może zawdzięczał to uśmiechowi losu, ponieważ dysponował czymś, czego nie mieli pozostali – partnerkę, której lojalność była niewzruszona. Związek Eliasza i Hanny trwał już ponad dziewięćset lat.
– Ale pamiętaj – zauważyła Zhou Lijuan – że jest pewna różnica pomiędzy strachem budzącym podziw, a kompletnym obrzydzeniem.
Rafael nie był pewien, czy to rozróżnienie jest tak istotne, jednak Lijuan pochodziła z innej epoki. Sprawowała rządy w Azji – odziedziczyła władzę po kądzieli, a jej matriarchalna rodzina pielęgnowała szacunek wobec matrony we wszystkich, nawet najmłodszych potomkach. Eliasz był stary, ale Lijuan zdawała się niemal odwieczna – stała się integralną częścią swej chińskiej ojczyzny i otaczających ją ziem. Ich mieszkańcy szeptem przekazywali sobie opowieści o Lijuan i traktowali archanielicę jak półboginię. W porównaniu z jej panowaniem, pięćsetletnie rządy Rafaela wyglądały niczym mgnienie oka. Jednak mogło mu to dawać pewną przewagę.
W przeciwieństwie do Lijuan, Rafael wciąż jeszcze potrafi zrozumieć śmiertelników. Jeszcze zanim został archaniołem, postanowił wybrać raczej chaos codziennego życia niż elegancki, spokojny styl życia swych współbraci. Mieszkał w jednym z największych miast świata i często przyglądał się ludziom bez ich wiedzy. Ostatnio obserwował Elenę Deveraux.
– Dochowanie tajemnicy nie będzie stanowić problemu – oznajmił, przerywając cichy szloch Michaeli. – Nikt z ludzi nie ma pojęcia, czym jest Uram. Było tak, odkąd sięgam pamięcią.
Zebrani pokiwali głowami. Nawet Michaela otarła łzy i usiadła prosto, patrząc przed siebie jasnym wzrokiem. Była wprost niewypowiedzianie piękna. Nawet w otoczeniu innych aniołów, jej uroda lśniła niczym najjaśniejsza gwiazda. Nigdy nie mogła uskarżać się na brak awansów. W tym momencie spojrzała prosto w oczy Rafaela, a w jej wzroku kryło się zalotne pytanie, na które nie odpowiedział. A zatem nie opłakiwała Urama – opłakiwała siebie. Takie zachowanie znacznie bardziej do niej pasowało.
– Ten łowca jest kobietą – oznajmiła w końcu. Jej ton był lekko rozdrażniony. – Czy to dlatego ją wybrałeś?
– Nie. – Rafael przez chwilę zastanawiał się, czy nie powinien ostrzec Eleny przed tym nowym zagrożeniem. Michaela nie znosiła konkurencji. Przez pół wieku była kochanką Urama – był to niezwykle długi związek jak na anielicę o tak frywolnym usposobieniu.
– Wybrałem ją, ponieważ potrafi wyczuć to, co niedostępne dla innych.
– A zatem, dlaczego mamy czekać? – spytał Tytus. Jego miękki, łagodny głos stanowił dziwny kontrast ze lśniącym, muskularnym ciałem. Zdawało się wyrzeźbione z granitu i było równie grubo ciosane, co kamienna twierdza, którą archanioł nazywał domem.
– Dlatego – wyjaśnił Rafael – że Uram nie złamał jeszcze ostatniej zasady.
Zapadła cisza.
– Jesteś pewien? – spytała łagodnie Favashi. Była najmłodszą z archaniołów, a jej rozumowanie – najbardziej zbliżone do śmiertelników. Jej serce i dusza zdawały się nienaznaczone upływem czasu. – Jeśli jeszcze nie...
– Nie próbuj się łudzić – przerwał szorstko Astaad. – Pamiętaj, że zabił wszystkich swych dworzan i służących w dniu, gdy opuścił Europę.
– A zatem dlaczego nie złamał jeszcze ostatecznego zakazu? – spytała Favashi, która najwyraźniej nie miała zamiaru się wycofać. Właśnie dlatego, mimo pozornej łagodności, to ona sprawowała rządy w Persji. Mogła się ugiąć pod naciskiem, ale nigdy nie pozwoliła się złamać. – Z pewnością można jeszcze zawrócić go z tej drogi?
– Nie – odparła Neha. Jej głos, w przeciwieństwie do głosu poprzedniczki, zabrzmiał lodowato. W Indiach – jej kraju – węże czczono jako bóstwa, a Neha uważana była za Królową Węży. – Zasięgnęłam opinii u naszych lekarzy. Jego krew zmieniła się w truciznę.
– Może są w błędzie? – spytała głośno Michaela. W jej głosie zabrzmiała ledwie uchwytna nuta czułości.
– Nie – Neha spojrzała poprzez pokój. – Wysłałam próbkę Eliaszowi.
– Poprosiłem Hannę, by na nią spojrzała – przyznał archanioł. – Obawiam się, że dla Urama jest już za późno.
– Jednak to archanioł. Łowczyni nie będzie w stanie go zabić, nawet gdy go wytropi – zauważyła Lijuan, a jej białe włosy zamigotały, powiewając na nieistniejącym wietrze. Miały dziwny kolor perłowej szarości, niespotykany nigdzie na Ziemi. – To zadanie dla jednego z nas.
– Chcesz go zabić, bo zagroził twojej pozycji! – wykrzyknęła oskarżycielsko Michaela.
Lijuan zignorowała ją z taką łatwością, z jaką Rafael ignorował ludzi, Widziała już w życiu nadejścia i upadki wielu archaniołów. Z najstarszych tylko ona jedna została przy życiu. Uram był jej najbliższy wiekiem.
– Rafaelu?
– Zadaniem łowczyni jest wytropienie Urama – odpowiedział i nagle przypomniał sobie strach w oczach Eleny, gdy wyjawił jej prawdziwą naturę zadania. – Ja dokonam egzekucji. Czy mam na to waszą zgodę?
Jeden po drugim odpowiadali.
– Niech tak będzie.
Nawet Michaela nie zaprotestowała. Bardziej niż na życiu Urama zależało jej na własnym. Wszyscy wiedzieli, że zbuntowany archanioł przybył do Nowego Jorku wyłącznie z jej powodu. Jeśli kiedykolwiek postanowiłby przekroczyć ostateczną granicę, jego była kochanka stałaby się pierwszym celem.
A zatem postanowione.


* * *Rafael nie ruszył się z miejsca, obserwując wychodzących członków Rady. Rzadko spotykali się w jednym miejscu. Wszyscy byli wprawdzie niezwykle potężni, jednak woleli nie kusić losu. Młodsi aniołowie czasem próbowali zając miejsce w Radzie, dokonując zamachu na życie jej członków. Starsi zazwyczaj rozumieli, że aby zyskać mądrość niezbędną do przemiany w archanioła, należy poświęcić część swojej duszy.
Po pewnym czasie w bibliotece pozostał jedynie Eliasz zajmujący miejsce naprzeciw Rafaela.
– Wracasz do Hanny?
Olśniewająco białe skrzydła Eliasza poruszyły się lekko, gdy archanioł przeciągnął się i odchylił na oparcie.
– Ona jest zawsze przy mnie.
Rafael nie wiedział, czy powinien to rozumieć dosłownie. Mówiono, że pary aniołów pozostające w długoletnich związkach potrafiły porozumieć się w myślach, niezależnie od dzielącej ich odległości, Jeśli była to prawda, nigdy o tym nie wspominali.
– A zatem naprawdę masz wielkie szczęście.
– To prawda. – Eliasz pochylił się, opierając łokcie na kolanach. – Jak mogliśmy dopuścić, by taka tragedia spotkała Urama? Jak to możliwe, że nikt nie dostrzegł tego w porę?
Rafael nagle zrozumiał, że starszy archanioł naprawdę nie zna odpowiedzi na to pytanie.
– Nie miał partnerki, a Michaela myśli tylko o sobie.
– To okrutne – odparł Eliasz, jednak nie zaprzeczył.
– Gdyby z tobą zaczęło się dziać coś złego, mógłbyś powiedzieć o tym Hannie. Uram nie miał nikogo.
– Mógł ostrzec swych służących, asystentów czy innych aniołów.
– Uram nigdy nie był zbyt litościwy – odparł Rafael. – Każdy przejaw niezależności nagradzał torturami. Jego zamek pełen był ludzi, którzy go nienawidzili i tych, którzy się go bali. Nie obchodziło go, ile osób zginie na skutek jego szaleństwa.
Eliasz spojrzał na młodszego archanioła, a jego wzrok zdawał się prawie ludzki.
– Płynie z tego pewna nauka, Rafaelu.
– Mówisz jakbyś był moim starszym bratem.
Eliasz roześmiał się. Był jedynym aniołem, nie licząc Favashi, który robił to szczerze.
– Nie, dostrzegam w tobie przywódcę. Odkąd odszedł Uram, Rada Dziesięciu znalazła się w trudnym położeniu. Pamiętasz, co się działo podczas ostatniego rozłamu.
Były to mroczne chwile w historii ludzi i aniołów – wampiry pławiły się we krwi, a aniołowie, zbyt zajęci bratobójczą walką, nie próbowali im nawet przeszkodzić.
– Dlaczego ja? Jestem młodszy nawet od ciebie, nie mówiąc już o Lijuan.
– Lijuan... nie należy już do naszego świata – odparł Eliasz. Jego czoło przecinały pionowe zmarszczki. – Przypuszczam, że jest najstarszym z żyjących aniołów. Jest ponad tak przyziemne problemy.
– To nie jest przyziemny problem – zaprotestował Rafael, ale wiedział, co Eliasz ma na myśli. Lijuan nie interesowała się sprawami doczesnymi – jej wzrok był utkwiony gdzieś w oddali.
– Jeśli Lijuan nie zgodzi się objąć przywództwa, czemu sam tego nie zrobisz? Jesteś najrozsądniejszy z nas wszystkich.
Eliasz rozwinął skrzydła na samą wzmiankę.
– Moje panowanie w Ameryce Południowej nigdy nie było kwestionowane. To prawda, że sprawuję rządy żelazną ręką, jednak... – pokręcił głową – nie pożądam krwi dla niej samej. Przywódca musi być bardziej bezwzględny od pozostałych.
– Zarzucasz mi okrucieństwo – stwierdził miękko Rafael.
Eliasz wzruszył ramionami.
– Wzbudzasz strach, mimo że nie jesteś tak okrutny jak Astaad czy tak kapryśny jak Michaela. To właśnie dlatego los zetknął cię z Uramem – byłeś zbyt bliski sięgnięcia po coś, co uważa za swoją własność. Chcesz tego, czy nie – przywództwo spoczywa w twoich rękach.
– A Uram jest ścigany. – Rafael dostrzegł kiedyś coś podobnego w swojej wizji. Tak wyglądała jego własna przyszłość: podążała za nim kobieta o kocich oczach i włosach barwy świtu. – Wracaj do domu, Eliaszu, Wracaj do Hanny. Zrobię, co do mnie należy.
Rozleję krew, zakończę życie nieśmiertelnego, pomyślał. Oczywiście, na świecie nie istniało nic nieśmiertelnego. Archanioł mógł zginąć, ale tylko z ręki innego archanioła.
– Udasz się teraz na spoczynek? – spytał Eliasz, wstając z miejsca.
– Nie. Muszę pomówić z łowcą.

Copyright © by Fantasy Book All Right Reserved.

Opublikowano dnia: 2011-01-23 (1220 odsłon)

[ Wróć ]Wszystkie znaki na tej stronie są zastrzeżone. PHP-Nuke Copyright © 2006 by Francisco Burzi.
Komentarze, artykuły, szata graficzna należą do ich twórców.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej