Rejestracja
 Strona główna    Profil    Dodaj tekst   Katalog    Kontakt 
Menu
Menu główne
Strona główna
Tytułem wstępu
O fantasy
Autorzy
Recenzje
Zapowiedzi
Fragmenty
Wywiady
Artykuły
Opowiadania
Konkursy
Archiwum
Galeria
Poleć nasz serwis
Partnerzy

Katalog
Strona główna
Książki
Kategorie
Terminologia

Pomocne
Kontakt
Linki
Szukaj
FAQ
Mapa serwisu
 
Losowa pozycja
Koniec pieśni
 
Katalog - dodano
 Coś
- John W. Campbell
 Zmierzch Bogów
- Michał Gołkowski
 Czara Cieni
- Frances Hardinge
 Śpiew kukułki
- Frances Hardinge
 Cała Orsinia
- Ursula K. Le Guin
 
- skomentowano
 Vice versa
- Milena Wójtowicz
 Rozdziobią nas Loki, wrony
- Kevin Hearne
 Cress
- Marissa Meyer
 Kroniki Belorskie
- Olga Gromyko
 Dzikie dziecko miłości
- Aneta Jadowska
 
Patronujemy
 
Szukajpowered by FreeFind
 

''Steampunk'' - antologiaJames P. Blaylock – „Maszyna Lorda Kelvina”


ROZDZIAŁ 1
DoverPowywracane kamienie zamkowego molo jawiły się niczym czarne i wilgotne punkty we mgle. Poniżej, tam, gdzie szare wody Morza Północnego cal po calu oddalały się od muru w miarę odpływu, zielone kępy morskich wodorostów na przemian tańczyły i opadały wokół pokrytych pąklami głazów. Brązowe kraby pensowe przemykały pomiędzy ciemnymi szczelinami, jak gdyby ich boczny chód miał sprawić, że staną się niewidoczne dla ludzi stojących powyżej. Langdon St. Ives, otulony szynelem i w wysokich butach, przyłożył do oka teleskopową lunetę, spoglądając w kierunku Wschodnich Doków.
Mgła wirowała w powietrzu, przesłaniając morze i niebo mętną, szarozieloną zasłoną, chwilami przemieniając się w półprzeźroczystą koronkę. Tam, w odległości jakichś stu pięćdziesięciu metrów, dryfował parowiec HMS Ramsgate unoszony falą głębinową. Minęło kilka godzin od chwili, w której garstka jego pasażerów udała się na ląd do jednej z tawern przy Castle Hill Road – szczegółowiej mówiąc, wszyscy pasażerowie poza jednym. St. Ives czuł, jakby stał na szczycie tych skał całe życie, obserwując jedynie opustoszały statek.
Mężczyzna opuścił lunetę i spojrzał na morze. Trzeba było aktu woli, by uwierzyć, że za tą cieśniną leżała Belgia, zaś za jego plecami, w odległości strzału z łuku, znajdowało się miasto Dover. Niespodziewanie ogarnęła go przemożna pewność, że molo się porusza; że on sam stoi na dziobie płynącego okrętu rozdzierającego fale widmowego morza. Woda zakotłowała się wokół krawędzi sterczących głazów. Przez krótką chwilę czuł, że leci do przodu, spadając głową w dół ze swojego miejsca obserwacyjnego. Niemal wypuścił z rąk lunetę.
Czyjaś silna dłoń pochwyciła go za ramię i zawroty głowy przeminęły. Zebrał się w sobie i wyprostował, mankietem płaszcza ocierając zgromadzoną na czole wilgoć.
– Dziękuję.
– Oczywiście, sir. Bez obaw, sir.
– Jestem na skraju cierpliwości, Hasbro – rzekł St. Ives do stojącego obok mężczyzny. – Jestem przekonany, że obserwujemy pusty statek. Nasz człowiek wprowadził nas w błąd. Znacznie bardziej wolałbym teraz zaglądać do kufla z piwem, aniżeli ponownie spoglądać na ten parowiec.
– Cierpliwość jest nagrodą samą w sobie, sir – odparł służący.
St. Ives spojrzał na niego.
– Najwyraźniej masz więcej cierpliwości niż ja. – Dobył z kieszeni szynela kapciuch, a następnie wyciągnął zeń wygiętą fajkę i jedną miarę tytoniu. – Myślisz, że Kraken się poddał? – Mężczyzna wcisnął kciukiem czarny tytoń do główki fajki, po czym rozpalił zapałkę. Płomień rozjarzył się, trzeszcząc w wilgotnym, wieczornym powietrzu.
– Nie Kraken, sir, gdybym miał oceniać. Jeśli nasz człowiek zszedł na ląd w dokach, to Kraken ruszył za nim. Jakiekolwiek przebrania są na nic w przypadku tego człowieka. Możemy być równie pewni, że nie opuścił Londynu. Nie o tak późnej porze. Stawiam, że jest w którymś z domów publicznych, a Kraken czeka na niego na ulicy. Jeśli udał się na północ, tedy pochwycił go Jack i wynik będzie taki sam. Najlepszym –
– Sza!
Zapadła cisza, przerywana jedynie szumem fal uderzających o kamienie molo oraz cichym gwarem aktywności w odległych dokach. Dwaj mężczyźni stali, wstrzymując oddech. Dym z fajki St. Ivesa niewidocznie unosił się pośród pasm mgły.
– Tam! – szepnął St. Ives, wskazując coś lewą dłonią.
Doszedł ich cichy dźwięk skrzypiących dulek oraz wioseł uderzających o wodę, zbyt rytmiczny, by pomylić go z naturalnym szumem oceanu. St. Ives przykucnął, po czym ostrożnie przeskoczył na sąsiedni głaz i zszedł do niewielkiej pieczary zamieszkałej przez kraby. Przez coś na kształt trójkątnego okienka był w stanie dostrzec cienką, szarą linię stanowiącą granicę między morzem a niebem. A oto w zasięg jego widzenia wpłynęła długa łódź wiosłowa. Siedziało w niej dwóch mężczyzn. Jeden pracował przy wiosłach, drugi zaś siedział skulony na ławce, otulony ciemnym kocem. Burza czarnych włosów opadała wilgotnymi lokami na jego ramiona.
– To on – szepnął Hasbro w ucho St. Ivesa.
– Tak jest. I wyraźnie nie ma dobrych zamiarów. Nazwij mnie głupcem, jeśli nie zmierza do Hargreavesa. Tym razem mieliśmy rację. Ta erupcja w Narviku nie była żadną erupcją. To była detonacja. Teraz natomiast to zadanie robi się niewypowiedzianie skomplikowane. Jestem nawet skłonny pozwolić temu potworowi na tę próbę, Hasbro. Ostatnimi czasy męczy mnie ten świat. – St. Ives zrobił pauzę. Łódź znikła we mgle. Nocą ponownie zawładnęła cisza.
– Wciąż pozostaje kwestia szklanicy piwa – zauważył przytomnie Hasbro, łapiąc St. Ivesa pod ramię. – Potrzebna będzie również zapiekanka z nerek, jeśli się nie mylę. Po drodze zabierzemy Billa Krakena i Jacka. Mamy dość czasu, by przejść się do Hargreavesa po kolacji.
St. Ives zerknął na Hasbro, jakby przemówił do niego pomysł zjedzenia placka i wypicia szklanki ciemnego piwa.
– Oczywiście, że mamy – powiedział. – Dziś jednak chyba wyślę was samych. Potrzebuję przynajmniej dziesięciu godzin odpoczynku, żeby stanąć na nogi. Sen, oto muzyka grana przez flecistę. Z rana zmierzę się ze swoimi demonami.
– Tak trzymać, sir – rzekł z oddaniem Hasbro. W zapadającym zmroku obaj mężczyźni ostrożnie odnajdowali ścieżkę pomiędzy rozrzuconymi głazami, kierując się w stronę ciepłych świateł Dover.

– Nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek był tak głodny – powiedział St. Ives, zgarniając dwa plastry bekonu z przechodniego talerza. – Są jeszcze jajka?
– Cała sterta – odparł Bill Kraken z pełnymi ustami, przeżuwając zimny tost. Sięgnął po paterę ustawioną obok łokcia. – Są pełne dobrych składników, sir. Jajka. Maziste wnętrze żółtka przebija nawet domowy stek, jeśli wiecie panowie, co mam na myśli. Jest pełne najróżniejszych płynów.
Jack Owlesby zamarł, trzymając widelec z nadzianym nań jajkiem w połowie drogi do ust. Posłał Krakenowi pełne dezaprobaty spojrzenie i odchrząknął.
– Wybacz, stary. Czasami ponosi mnie zamiłowanie do nauki. Zapomniałem, że nie masz tej słabości, by rozmawiać o płynach przy śniadaniu. Nie, żeby te płyny czy cokolwiek innego miało znaczenie, biorąc pod uwagę kometę, która rozniesie nas na kawałeczki –
– Ahem! – odkaszlnął St. Ives, jakby się krztusił. Jego nagły atak zagłuszył kilka ostatnich słów Krakena. – Uciszże się, człowieku!
– Proszę mi wybaczyć, profesorze. Czasami nie myślę. Zna mnie pan. Ta kawa smakuje jak trutka na szczury, nieprawdaż? I to bynajmniej nie trutka z wyższej półki, ale coś, co zmieszał pański garbaty sługa.
– Nie próbowałem jej – powiedział St. Ives, unosząc kubek. Spojrzał w toń ciemnego płynu i natychmiast przypomniały mu się mętne wody z basenu pływowego, do którego wśliznął się zeszłej nocy w drodze powrotnej z molo. Nie musiał nawet próbować naparu; sam zapach w zupełności wystarczył. – Jakieś tabletki? – spytał Hasbro.
– Zabrałem po kilka każdego rodzaju, sir. Nie warto wyruszać za granicę bez nich. Ktoś mógłby pomyśleć, że sztuka parzenia kawy dotarła już do Normandii położonej zaledwie kilka mil od wybrzeży Wysp Brytyjskich, sir, ale dobrze wiem, że tak nie jest. – Sięgnął do kieszeni płaszcza, wyciągając niewielką fiolkę z tabletkami w kształcie fasolek. – Jamaican Blue, sir?
– Jeśli można – odparł St. Ives.
Hasbro wrzucił jedną fasolkę do wyciągniętego kubka. W jednej chwili pomieszczenie wypełnił oszałamiający aromat prawdziwej kawy. Dziwny, chemiczny zapach lury wypełniającej pozostałe naczynia wydawał się przy nim blednąć.
– Na Boga! – szepnął Kraken. – Co jeszcze tam masz?
– Całkiem przyzwoitą Weiner Melange, sir, oraz Mocha Javę, za którą ręczę osobiście. Mam też espresso, ale jeszcze nikt jej nie próbował.
– To coś dla mnie! – krzyknął entuzjastycznie Kraken, wyciągając dłoń po niewielką pigułkę. – Można na tym zarobić – rzekł, po czym wrzucił tabletkę do swojego naparu, ze zdumieniem obserwując efekty. – Miliony funtów.
– To sztuka dla sztuki – roześmiał się St. Ives, maczając rąbek chustki w kawie i przyglądając się zaplamionemu materiałowi w słabym świetle, jakie wpadało przez okno. Skinął zadowolony, a następnie spróbował naparu, ponownie kiwając głową. Pochylił się nad swoim talerzem i zwrócił do Billa Krakena, choć jego słowa wyraźnie skierowane były do wszystkich zgromadzonych. – Nie możemy pozwolić, by pokonał nas strach związany z tą... tą... niebiańską wizytacją, jeśli mogę użyć tak metafizycznego słownictwa. Dziś zbudziłem się odświeżony. Niczym nowo narodzony. Rozwiązanie zaś, na jakie wpadłem, miałem cały czas przed oczami. Podsunął mi je ten sam złoczyńca, którego ścigamy. Naszym jedynym przeciwnikiem, panowie, jest teraz czas oraz nadmiar lęków.
St.Ives zrobił pauzę, by wziąć kolejny łyk kawy, po czym zapatrzył się w przestrzeń, kontynuując przemowę.
– Katastrofą byłoby, gdyby te wieści przedostały się do opinii publicznej. Na ulicach zapanowałby chaos, gdyby ludzie wiedzieli, co ich czeka. Bierzmy odwrotny przykład z prawie nieskazitelnej postaci pana H.G. Wellsa. Obawiam się, że jego naukowy punkt widzenia skażony był błędami, lecz nie możemy mówić o jego winie. W pierwszej kolejności był pisarzem, a dopiero w drugiej naukowcem. Znacząco pomylił się jednak, oceniając podatność zwykłych ludzi na ataki paniki. – St. Ives potarł podbródek, przyglądając się resztkom na talerzu. – Jestem przekonany, że nauka nas ocali, panowie, o ile wcześniej nas nie zabije. Jednakże margines błędu będzie niewielki, dlatego jeśli publika coś zwęszy, to należy się spodziewać ogromnych szkód. – Uśmiechnął się do nieco otępiałych towarzyszy. Kraken wytarł resztę jajka z kącika ust. Jack wydął usta.
– Muszę wiedzieć, co z Hargreavesem – ciągnął St. Ives. – Wy zaś chcielibyście wiedzieć, o czym plotę. To nie jest odpowiednie miejsce. Wyjdźmy na zewnątrz, dobrze?
Na te słowa wszyscy wstali. Kraken dopił resztkę kawy. Następnie, widząc, że Jack zostawił połowę swojego napoju, wychylił również jego porcję i ruszył za pozostałymi w kierunku drzwi, mrucząc coś o marnotrawstwie i głodzie.

Paul Di Filippo – „Wiktoria”


Rozdział 1:
POLITYKA O PÓŁNOCYPręt z polerowanej miedzi, przymocowany za pomocą laboratoryjnego zacisku, wysunął się z narożnika biurka na zwierzęcych łapach obitego najwyższej jakości marokańską skórą. Na wysokości piętnastu cali pręcik zastygł w bezruchu, pozwalając swemu przedłużeniu na pełen zakres manewrów niemal na wszystkich płaszczyznach dzięki przegubowi krzyżowemu. Trzecia długość pręta, połączona z dwoma pierwszymi kolejnym kardanem, kończyła się okuciem ukształtowanym tak, żeby pasować do dłoni piszącego: z czterema rowkami na palce oraz wnęką na kciuk. Z wnętrza wystawała stalówka wiecznego pióra.
Migotliwe, syczące światło lamp gazowych wypełniające tę wygodną, odosobnioną pracownię, połyskiwało na całej długości urządzenia, przydając mechanizmowi pełgającego, maślanego blasku. Za bogatymi draperiami przesłaniającymi wielkie okna pracowni dało się dostrzec pasma przesyconej zarazkami cholery londyńskiej mgły. Jej gęste sploty skręcały i wiły się niczym bizantyjskie wzory. Smutny, cichy stukot kilku koni ciągnący ostatni, nocny omnibus linii Wimbledon, Merton i Tooting ledwie przebił się do wnętrza pracowni, wzmacniając poczucie przyjemnego odosobnienia.
Poniżej stalówki na długim wysięgniku umieszczono paletę. Jeździła ona po blacie biurka dzięki skomplikowanemu systemowi ząbkowanych torów, które poruszano przy użyciu korbki umieszczonej po lewej stronie. Z żelaznych kleszczy z przodu palety sterczała rolka papieru. Papier, opadający na powierzchnię roboczą, przesuwał się dzięki rolce umieszczonej pod paletą. Rolka również poruszała się dzięki obrotom korbki, synchronicznie z ruchami palety po blacie stołu.
Na podłodze, w pustej przestrzeni pod obszernym biurkiem, stał kilkugalonowy słój wypełniony tuszem. Przez korek zatykający pojemnik biegła gumowa rurka połączona u góry z mosiężną tubą a stamtąd ze stalówką. Nożna pompa wypychała tusz z butli do obiegu w odpowiednich dawkach.
Pośrodku tej skomplikowanej maszyny do pisania tkwił jej genialny i ekscentryczny napęd.
Cosmo Cowperthwait.
Cowperthwait był chudym dżentelmenem o rumianych policzkach i piaskowych włosach. Liczył sobie zaledwie dwadzieścia pięć lat. Ubrany był w szykowny strój, który świadczył o przyzwoitych dochodach – fular w tureckie wzory, haftowaną kamizelę oraz eleganckie spodnie.
Wyciągnąwszy dużą cebulę z kieszeni kamizeli, Cowperthwait ustawił wskazówki, by wskazywały 11:45, zgodnie z rozkładem przejeżdżającego omnibusa. Chowając zegarek z powrotem do kieszeni, obciągnął gorset ortopedyczny, który nosił na gołą skórę. Sztywna garderoba z zaszytymi weń ziołowymi pastylkami miała tendencję do podjeżdżania z brzucha aż pod pachy.
Okrągława twarz Cowperthwaita przyjęła wyraz bezbrzeżnego skupienia, gdy ten zaczął układać w głowie słowa przed przelaniem ich na papier. Prawa ręka trzymała pióro na końcu długiego ramienia, lewa spoczywała na korbce. Prawa stopa czekała w gotowości, żeby uruchomić pompę. Cowperthwait chciał w jak najpełniejszy sposób opisać złożoność emocji towarzyszących mu w związku z ostatnią wizytą Wiktorii.
W końcu wydało mu się, że należycie poukładał myśli. Pochyliwszy głowę, zabrał się za pisanie. Korbka wirowała, pompa zasysała, paleta powoli sunęła po blacie biurka wzdłuż algebraicznej ścieżki przypominającej perły Sluzego, ramię poruszało się w przód i w tył, papier przesuwał się pod stalówką, a atrament przemieniał się w słowa.
Cowperthwait jedynie dzięki tej fantastycznej maszynerii – którą sam musiał stworzyć – był w stanie nadążyć za szybkim tempem rozgorączkowanego umysłu.

29 maja 1838
W. wydaje się szczęśliwa w nowym domu, co mogę określić na podstawie jej ograniczonej – acz szalenie atrakcyjnej – mimiki oraz gardłowych dźwięków. Otrzymałem zapewnienie od Madame de Mallet, że nie jest wykorzystywana w rozumieniu częstotliwości męskich wizyt ani natury ich indywidualnych zachcianek (są tam inne ladacznice, znacznie bardziej zaprawione w boju niż moja biedna W., do której stara de Mallet ostrożnie dobiera co bardziej, że tak powiem, wymagających klientów). W istocie, ta biedna istotka wydaje się żywić fizycznym zainteresowaniem, jakie się jej okazuje. Gdy ją dziś odwiedzałem, bez wątpienia wyglądała na zdrową i silną, a jej jasna, gładka skóra zdaje się przyciągać do siebie dotyk zafascynowanych mężczyzn (wygląda na to, że Madame de Mallet stosuje się moich wskazówek w zakresie konieczności utrzymywania skóry W. w stanie ciągłego nawilżenia. W zasięgu jej ręki zawsze znajdował się duży atomizer francuskiej produkcji, którego W. umiała używać).
Kiedy badałem jej puls, ponownie zdumiała mnie delikatność jej kości. Gdy się pochyliłem, położyła swoją zakończoną długimi, giętkimi i nieznacznie zrośniętymi palcami dłoń na mojej skroni, przez co o mało nie zemdlałem.
Ponownie przypomniałem sobie, że w jej najlepszym interesie leżało przeniesienie z tego domu. Zarówno dla niej, ale ponad wszystko dla mnie i mojego spokoju ducha, nie wspominając o całym moim organizmie.
Co do jej diety, udało nam się nawiązać stałą współpracę z chmarą miejscowych uliczników, którzy – za dwa pensy dziennie – skłonni są łapać odpowiednie insekty. Nauczyłem ich również jak zbierać masę larwalną z morowych kałuż zastanej wody, które można znaleźć w biedniejszych częściach miasta. Chłopcy opłacani są z wynagrodzenia W., choć chcę, żeby było jasne, iż w przypadku utraty przez nią mecenatu, bez wahania pokryję wszelkie koszty związane z jej utrzymaniem.
To przykre, że moje eksperymenty zakończyły się w ten sposób. Rzecz jasna nie mogłem wiedzieć, że cielesne żądze Diablicy będą tak trudne do opanowania, a jej umysł tak oporny na edukację. Czuję transcendentne poczucie winy za wydanie na świat potwora tej natury. Mam jedynie nadzieję, że jej życie nie będzie zbyt długie. Jednak biorąc pod uwagę długość życia jej młodszych odpowiedników, mam wątpliwości, jako że zdania różnych autorytetów znacząco od siebie odbiegają.
Na Boga! Najpierw śmierć moich rodziców, a teraz to. Oba incydenty można z łatwością połączyć bezpośrednio z moimi godnymi pożałowania badaniami naukowymi. Czy to możliwe, by moja szczera chęć polepszenia losu ludzkości była w rzeczywistości jedynie wyrazem nieposkromionej pychy..?

Cowperthwait położył głowę na palecie i cicho zaszlochał. Zazwyczaj nie użalał się nad sobą w ten sposób, ale późna godzina oraz wydarzenia z tego dnia połączyły swe wysiłki, by przełamać jego zwyczajowy stoicyzm naukowca.
Jego chwilową słabość przerwało stanowcze pukanie do drzwi pracowni. Cowperthwait zmienił pozę. Usiadł i odpowiedział na pukanie z wyraźną irytacją.
– Tak, tak, Nails. Po prostu wejdź.
Drzwi otworzyły się, a do środka wszedł służący Cowperthwaita.
Nails McGroaty – Amerykanin żyjący na obczyźnie. Na podstawie jego historii można by było napisać całą mitologię – był człowiekiem od wszystkiego w domostwie Cowperthwaita. Koniuszym, woźnicą, kamerdynerem, strażnikiem, kucharzem i ochroniarzem – McGroaty spełniał wszystkie te funkcje i nie tylko, wykonując swoją pracę z nadzwyczajną wprawą, choć dość od niechcenia.
McGoraty stał w drzwiach, a na jego twarzy malował się rzadki dla niego wyraz szacunku. Mężczyzna nerwowo potarł dłonią nieogolony podbródek, po czym powiedział:
– Gość przybył, psze pana.
– O tak barbarzyńskiej porze? Posiada zaproszenie?
McGroaty podszedł i podał mu bilet wizytowy z tektury.
Cowperthwait nie mógł uwierzyć własnym oczom. Wizytówka anonsowała Williama Lamba, drugiego wicehrabiego Melbourne.
Premier. Co więcej, jeśli skandaliczne pogłoski, jakie obiegły Londyn były prawdziwe, również kochanek ślicznej dziewiętnastoletniej królowej Anglii, która od roku zasiadała na tronie. Na tę chwilę najprawdopodobniej najpotężniejszy człowiek w całej Europie.
– Powiedział, o co chodzi?
– Nie.
– Wobec tego nie stój tak i wprowadź go.
McGroaty ruszył do wyjścia, ale przystanął przy drzwiach.
– Zjadłem kolację już jakiś czas temu, pamiętając, że wolał panicz, żeby mu nie przeszkadzano. Ale trochę zostawiłem. To placek w węgorza. Nie tak dobry, jaki mógłbym przygotować ze świeżego grzechotnika, ale niezgorszy.
Po czym wyszedł. Cowperthwait pokręcił głową z rozbawieniem. Nie mógł nazwać tego człowieka cywilizowanym. Ale przynajmniej był wierny jak pies.
Chwilę później w oszołomieniu wymieniał uścisk dłoni z wicehrabią Melbourne i premierem Imperium, które rozciągało się niemalże na całą kulę ziemską, od Vancouver aż do Hajdarabad.

Copyright © by Fantasy Book All Right Reserved.

Opublikowano dnia: 2011-02-12 (1186 odsłon)

[ Wróć ]Wszystkie znaki na tej stronie są zastrzeżone. PHP-Nuke Copyright © 2006 by Francisco Burzi.
Komentarze, artykuły, szata graficzna należą do ich twórców.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej