Rejestracja
 Strona główna    Profil    Dodaj tekst   Katalog    Kontakt 
Menu
Menu główne
Strona główna
Tytułem wstępu
O fantasy
Autorzy
Recenzje
Zapowiedzi
Fragmenty
Wywiady
Artykuły
Opowiadania
Konkursy
Archiwum
Galeria
Poleć nasz serwis
Partnerzy

Katalog
Strona główna
Książki
Kategorie
Terminologia

Pomocne
Kontakt
Linki
Szukaj
FAQ
Mapa serwisu
 
Losowa pozycja
Gilotyna marzeń
 
Katalog - dodano
 Ostatnia misja Asgarda
- Robert J. Szmidt
 Widelec, Wiedźma i smok
- Christopher Paolini
 Przeznaczenie Skrytobójcy (wyd.M)
- Robin Hobb
 Europa o świcie
- Dave Hutchinson
 Płacz
- Marta Kisiel
 
- skomentowano
 Vice versa
- Milena Wójtowicz
 Rozdziobią nas Loki, wrony
- Kevin Hearne
 Cress
- Marissa Meyer
 Kroniki Belorskie
- Olga Gromyko
 Dzikie dziecko miłości
- Aneta Jadowska
 
Patronujemy
 
Szukajpowered by FreeFind
 

Jednorożec – magia i tajemnica      Jednorożec jest najbardziej tajemniczym i magicznym ze wszystkich stworzeń. Uznawany bywa za symbol czystego i otwartego rozumu, mądrości, inteligencji, wspaniałości, monarchii absolutnej, siły, agresywności, dzikości, nieustraszoności, odwagi, męskiej aktywności, szybkości, szlachetności, cnoty, pokoju, samotności, życia zakonnego; śmierci, czystości, dziewictwa, kobiecej bierności, łagodności. Od wieków był motywem niezliczonej liczby podań, legend, opowieści, poematów, pieśni, obrazów i arrasów, pojawiając się w prawie każdej kulturze. Pomimo tak wielkiej ilości utworów opisujących jego istnienie nie został jednoznacznie uzgodniony jego wygląd. Zmienia się zależnie od czasu, części globu i kultury, w której się pojawił. Raz ma rozmiary osła, ciemnoczerwony łeb, biały tułów, błękitne oczy, jak u Ktezjasza. Innym razem ciało jelenia i stopy słonia, ogon dzika lub lwa, jak opisał go Pliniusz, aż do znajomo wyglądającego, podobnego do białego konia stworzenia. Jedyną niezmienną cechą wspólną jest, że jednorożec ma pojedynczy róg w środku jego czoła. Dla wielu to, że już nie istnieje (wcale nie istniał?) dodaje mu tylko aury tajemniczości, umieszczając go w tym samym zbiorze co dinozaury, mamuty i takie nie poznane stworzenia jak Wielka Stopa i Potwor z Loch Ness. Są tacy jednak, którzy wierzą, że Jednorożec nadal istnieje w odległych regionach i może zostać odkryty tylko przez osobę wyjątkowych przymiotach duszy. My natomiast możemy przyjrzeć się jego urodzie i unikalnemu miejscu w kulturze i historii świata.

Jednorożec wschodni

    Jednorożec zaistniał w chińskiej mitologii przed setkami lat. I tutaj nie było jednoznaczności, co do jego wyglądu, jednak najbardziej popularny jest wizerunek stworzenia z ciałem jelenia, ogonem lisa, kopytami konia, ogonem wołu i pojedynczym krótkim rogiem wyrastającym pośrodku czoła. Sierść na jego grzbiecie mieni się w pięciu kolorach, symbolizujących 5 świętych chińskich barw: czerwoną, żółta, niebieską, białą i czarną. Sierść na brzuchu ma kolor żółty. Bywa, iż czasem jest pokryty łuską, co upodabnia je do smoków. Nazwa chińskiego jednorożca Kilin powstała z połączenia Ki, męskiego jednorożca z Lin- jednorożcem żeńskim. Zwierzę to było bardzo łagodne i nie mogło uczynić nikomu krzywdy, potrafiło kroczyć tak ostrożnie, by nie nadepnąć żadnej żywej istoty. Z powodu łagodności i życzliwości jest także symbolem płodności. Mogło żyć przez 1000 lat żywiąc się wyłącznie roślinami, które już obumarły. Kilin narodził się z wnętrza Ziemi i należał do grupy czterech zwierząt przynoszących szczęście, wraz ze smokiem, feniksem i żółwiem. Był wcieleniem pięciu cnót i pięciu żywiołów. Potrafił przepowiadać przyszłość. Wg chińskiej mitologii ukazanie się jednorożca zwiastowało dobrą nowinę, było symbolem dobrych czasów, przepowiadało także narodziny wielkich ludzi, czego przykładem miał być Konfucjusz.

    W Japonii jednorożec znany był jako Kirin. Posiadał ciało byka i kudłatą grzywę, miał także zdolność wykrywania winy, dlatego postrzegany był jako postrach przestępców. Sędziowie używali jednorożców do rozstrzygania o winie oskarżonego, którego wskazywał przebijając mu serce swoim rogiem.

    Jednorożec arabski zwany był Karkadann i wyglądem zbliżony był do dużej antylopy. Posiadał również nadprzyrodzone zdolności. Jego róg chronił przed skorpionami, a spożywanie jego mięsa wypędzało z ciała demony.

Jednorożec zachodni

    Najwcześniejsza wzmianka o nim pojawiła się prawdopodobnie u Herodota, który w III wieku p.n.e. opisał go jako „horned ass” z Afryki. Około 1000 lat później jednorożec stał się bardzo popularnym zwierzęciem na zachodzie. Kolejna wzmianka o nim pojawiła się w zapiskach greckiego historyka i lekarza Ktezjasza, który podróżując do Persji przywiózł stamtąd fantastyczne historie od kupców przemierzających Indie. Jako lekarza specjalnie zainteresował go róg jednorożca, który miał służyć jako panaceum przeciwko wszelkim truciznom. Opisał go jako zwierze nadzwyczaj szybkie, nieujarzmione i prawie niemożliwe do schwytania. Pisali o nim także Arystoteles i Pliniusz Starszy. Jednorożec Pliniusza był dzikim zwierzęciem z ciałem jelenia, stopami słonia, ogonem dzika i pojedynczym czarnym, długim na metr rogiem. Skoro takie znakomitości pisały o jednorożcu jako o kimś realnym ludzie w niego uwierzyli. Zwłaszcza, że nie było żadnego powodu, by w te zapiski wątpić. Jednym z argumentów potwierdzającym jego istnienie były słowa Aleksandra Wielkiego, który to miał jechać do boju na jednorożcu. Także Juliusz Cezar opisał, swoje spotkanie z jednorożcem w głębokich lasach południowo-zachodnich Niemiec. Jednakże kilka wieków później jednorożec na dobre stał się częścią zachodniej kultury głównie z powodu jego związków z Biblia i z Chrystusem.

Jak złapać jednorożca?

    Z powodu dzikiego usposobienia schwytanie jednorożca było praktycznie niemożliwe. Lecz można było znaleźć na to radę. Zwierzęta te słynęły z zamiłowania do ślicznych dziewic. Potrafiły podejść do takiej wybranki i ufnie złożyć jej głowę na kolanach, co stanowiło doskonała okazje dla przyczajonych gdzieś z boku myśliwych. Biada jednak dziewczynie, która chciała go oszukać udając niewinną. Rozsierdzony jednorożec potrafił srodze się zemścić na oszustce atakując ją bezlitośnie.

Jednorożec na niebie

    Wg legendy pewien król otrzymał od bogini lasów piękne jednorożce, które były nagrodą za jego dobre i szlachetne serce. Obecność magicznych stworzeń zapewniała pomyślność i królowi i całemu królestwu. Jednak stanowiły one łakomy kąsek dla pewnego kupca, który chciał je odkupić. Król nie zgodził się na jego propozycję, więc kupiec postanowił je wykraść. Gdy tylko zwierzęta opuściły granice królestwa, ziemie te nawiedziły wszelakie nieszczęścia. Zrozpaczony król poprosił o pomoc boginie lasów, ta jednak uznawszy, że król nie potrafił docenić jej daru i zaopiekować się nim właściwie. Odebrała jednorożce złodziejowi i zamieniła je w gwiazdozbiór. Od tej pory cieszy on oczy wszystkich jako konstelacja Monoceros. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w XVII wieku. Znajdziemy go w Drodze Mlecznej między Syriuszem a Procjonem.

Jednorożec w Biblii

    Zwierzę to bardzo często występuje jako motyw sztuki sakralnej i symbolizuje zarówno Najświętszą Marie Pannę, Jezusa, jak i zwycięstwo nad grzechem. Jest symbolem cnotliwości, niewinności, życia zakonnego, postu, zbawienia, a także krzyża i śmierci. Jest także symbolem Niepokalanego Poczęcia Chrystusa przez Maryję. Czystość i niewinność jednorożca stała się przyczyną jego wyginięcia. Gdy Noe zabierał na arkę po parze każdego z gatunków zwierząt nie było między nimi jednorożca.

Wg żydowskich opowieści Noe zabrał jednak jednorożce na arkę, ale ponieważ wymagały tak wielkiej ilości przestrzeni i uwagi, zostały przez niego wyrzucone. Wg legendy ocalały jednak przyczepione na zewnątrz arki. W tradycji żydowskiej jednorożec jest najdzikszym zwierzęciem i może zabić słonia jednym uderzeniem swojego rogu.

Tajemniczy alikorn

    Jedną z wielu tajemniczych zdolności jednorożca była umiejętność odnajdowania wodopoju, a poprzez zanurzenie w nim swego rogu usuwał z niego wszelkie trucizny. Najcenniejszą zdobyczą dla myśliwych, magów i aptekarzy był róg jednorożca, zwany alikornem. Przypisywano mu właściwości lecznicze i stosowano jako panaceum niwelujące działanie wszelkich trucizn. Noszony jako biżuteria przy ciele miał chronić właściciela od wszelkiego zła. Sproszkowany był również lekarstwem na zarazę, przeciw gorączce, epilepsji, skurczom żołądka, wściekliźnie, podagrze i innym dolegliwościom. Wątroba jednorożca była lekarstwem na trąd; buty z jego skóry zapewniały zdrowe stopy i nogi, a pasek bronił przed zarazą i gorączką. Królowie często używali kielichów z rogu jednorożca, bądź też umieszczali go na stole, by chronił przed trucizna w jedzeniu. Wartość takiego rogu była bardzo duża, był cenniejszy niż złoto i niezwykle rzadki. Za róg jednorożca można było kupić sporą posiadłość wiejską wraz z zamkiem. Dlatego tez nie zabrakło spryciarzy podsuwającym klientom fałszywy artefakt. Istniał jednak sposób na sprawdzenie autentyczności alikornu. Należało zakreślić nim krąg wokół jadowitego pająka, skorpiona – jeśli nie mógł on wydostać się z zaznaczonego miejsca, róg był autentyczny.

Prawdziwy jednorożec

    Na Kurpiach, w powiecie przemyskim znajduje się miejscowość o nazwie Jednorożec. To jedyna miejscowość w Polsce nosząca miano tego mitycznego zwierzęcia. W herbie gminy znajduje się biały jednorożec na zielonym tle, otoczony z lewej i z prawej strony przez dwie pszczoły, symbolizujące osadę bartniczą. Z nazwą wiąże się legenda głosząca, iż podczas jednego z polowań książę Konrad Mazowiecki zgubił się w puszczy. Błąkając się samotnie spotkał wśród drzew jednorożca. Zabił go a w miejscu, gdzie to się zdarzyło założył osadę, którą nazwał na cześć tego zdarzenia.

Jednorożec dziś

    Jednorożec znalazł sobie bardzo zaszczytne miejsce w panteonie zwierząt magicznych. Stał się bohaterem wielu książek, filmów i gier. Mit jednorożca, jego magia nadal fascynuje i będzie fascynować jako symbol nieokiełznanej dzikości, czystości i piękna.

Zuna

Copyright © by Fantasy Book All Right Reserved.

Opublikowano dnia: 2007-01-27 (2873 odsłon)

[ Wróć ]Wszystkie znaki na tej stronie są zastrzeżone. PHP-Nuke Copyright © 2006 by Francisco Burzi.
Komentarze, artykuły, szata graficzna należą do ich twórców.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej